Jednou vetou

Francúzsko vyzvalo Rusko na prepustenie ukrajinských námorníkov

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

"Nezdá sa, že by niečo oprávnilo použitie sily" zo strany Ruska voči ukrajinským lodiam neďaleko pobrežia Krymu, vyhlásilo v pondelok francúzske ministerstvo zahraničných vecí.

 „Vyzývame Rusko, aby čo najskôr prepustilo zadržaných ukrajinských námorníkov a vrátilo zadržané lode,“ uviedlo ministerstvo vo vyhlásení podľa agentúry AFP.

Táto situácia je podľa francúzskeho rezortu diplomacie priamym dôsledkom anektovania Krymu Ruskom z marca 2014, keď porušilo medzinárodné právo. „Vyzývame Rusko, aby uplatnilo čo najväčšiu zdržanlivosť a zabránilo akejkoľvek vojenskej eskalácii,“ dodal hovorca a zdôraznil francúzsku podporu ukrajinskej územnej integrite v rámci medzinárodne uznaných hraníc.

Porošenko podpísal výnos o stannom práve

Mnohé štáty sveta vyjadrili v pondelok veľké znepokojenie a vyzvali na deeskaláciu v súvislosti s nedeľným incidentom v Azovskom mori, kde ruské hliadkovacie lode s použitím streľby zadržali tri ukrajinské lode a ich posádky.

Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú zo zodpovednosti za incident, ktorý rovnako zhodne označujú za provokáciu druhej strany.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia