Jednou vetou

Francúzsko vyzvalo Venezuelu, aby prepustila jeho novinárov

Nicolás Maduro

foto: TASR/AP

Francúzske ministerstvo zahraničných vecí vyzvalo vo štvrtok venezuelské úrady, aby prepustili dvoch francúzskych novinárov pracujúcich pre televíziu TMC. Informovala o tom agentúra AP.

Novinárov zadržali v utorok. Francúzske ministerstvo tvrdí, že „od zadržania našich krajanov“ je v kontakte s úradmi v Caracase. O motívoch zadržania novinárov sa rezort nezmienil a neposkytol ďalšie podrobnosti.

Podľa nemenových diplomatických zdrojov boli francúzski novinári zadržaní v okamihu, keď pred prezidentským palácom v Caracase nakrúcali zábery pre spravodajskú reláciu Quotidien. Zadržali aj miestneho producenta, ktorý s nimi pracoval.

NRSR: SR nepovažuje prezidentské voľby vo Venezuele za legitímne a demokratické

Venezuelské úrady zadržali celkovo piatich zahraničných novinárov, ktorí pokrývali súčasnú situáciu v tejto latinskoamerickej krajine v súvislosti so snahou opozície odstaviť od moci prezidenta Nicolása Madura – dvoch z Francúzska a jedného zo Španielska. Ďalších dvoch novinárov z Čile už deportovali.

Nicolás Maduro sa 10. januára napriek sporným prezidentským voľbám ujal vlády na ďalšie šesťročné obdobie. Líder opozície a predseda venezuelského parlamentu Juan Guaidó sa 23. januára vyhlásil za dočasného prezidenta. Guaidó vo štvrtok vyhlásil, že sa začali tajné rokovania opozície s predstaviteľmi ozbrojených síl s cieľom odstaviť od moci Madura.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia