Jednou vetou

Francúzsko zakáže na vybraných uliciach protesty žltých viest

Ilustračné foto

foto: TASR/AP

Francúzsky premiér Édouard Philippe v pondelok oznámil, že vláda zakáže protesty hnutia tzv. žltých viest na niektorých uliciach Paríža, Bordeaux a Toulouse po tom, ako ich demonštranti z tohto hnutia opakovane poškodili. Informovala o tom agentúra AP.

Philippe vyhlásil, že zákaz bude mať časovo neohraničenú platnosť a bude sa vzťahovať na tie časti miest, ktoré boli protestmi „najviac zasiahnuté“.

Francúzske hnutie žltých viest vyšlo do ulíc už 17. sobotu

Toto rozhodnutie premiér oznámil po stretnutí s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom a vrcholnými predstaviteľmi bezpečnostných zložiek, ktorého cieľom bolo zabrániť opakovaniu násilia z uplynulej soboty. Niektorí demonštranti vtedy založili niekoľko nebezpečných požiarov, vydrancovali luxusné obchody a napadli políciu v okolí triedy Champs-Élysées.

Philippe pri tejto príležitosti taktiež oznámil, že doterajšieho šéfa parížskej polície Michela Delpuecha nahradí šéf prefektúry Didier Lallement.

Predaj šampanského vlani klesol pre protesty žltých viest a brexit

Násilie počas sobotňajších protestov žltých viest odsúdila podľa svojho hovorcu aj nemecká kancelárka Angela Merkelová, ktorá ho označila za „hrôzostrašné“.

Hnutie žltých viest sa sformovalo vo Francúzsku vlani v novembri, pôvodne ako protesty proti plánovanému zdražovaniu pohonných hmôt. Účasť na demonštráciách sa vtedy odhadovala až na 300.000 ľudí. V súčasnosti sa žlté vesty profilujú ako oponenti reforiem Macronovej vlády.

Môže vás zaujímať

Zatkli pilota lietadla, ktoré havarovalo v Istanbule