Jednou vetou

Francúzsko zastavilo vyšetrovanie útoku, ktorý spustil genocídu v Rwande

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Po 20 rokoch vo Francúzsku zastavili súdne vyšetrovanie útoku, ktorého obeťou sa v roku 1994 stal vtedajší rwandský prezident Juvénal Habyarimana.

Jeho smrť mala v krajine za následok etnické nepokoje, ktoré prerástli do genocídy s vyše 800.000 obeťami na životoch. Informovala o tom v stredu agentúra AFP.

V tejto kauze bolo francúzskou justíciou vyšetrovaných sedem osôb blízkych súčasnému rwandskému prezidentovi Paulovi Kagamemu.

V Tunisku opäť vypukli protivládne nepokoje, vyvolalo ich samoupálenie novinára

Ako informovala rozhlasová stanica RFI, vyšetrujúci sudcovia pre oblasť boja proti terorizmu, Jean-Marc Herbaut a Nathalie Pouxová, svoje rozhodnutie o zastavení vyšetrovania zdôvodnili tým, že nemajú dostatok faktov na vznesenie žaloby a súdny proces proti rwandským hodnostárom, medzi ktorými je i bývalý minister obrany James Kabarebe.

Francúzski sudcovia svojím rozhodnutím nasledovali prokuratúru Paríža, ktorá v októbri tohto roku žiadala zastaviť vyšetrovanie okolností Habyarimanovej smrti, pripomenula AFP.

Tento krok parížskej prokuratúry bol advokátom Habyarimanovej rodiny svojho času označený za politické rozhodnutie, ktoré súviselo s nomináciou Rwandčanky Louise Mushikiwabovej do čela organizácie združujúcej frankofónne krajiny.

Rozhlasová stanica RFI v stredu informovala, že vláda v Kigali najnovšie rozhodnutie francúzskych sudcov, prijaté 21. decembra, privítala, lebo sa tým „skoncuje s dve desaťročia trvajúcimi snahami brániť spravodlivosti v kauze genocídy Tutsiov“.

Rusko otestovalo raketový komplex Avangard, do výzbroje ho zaradí od roku 2019

Druhá, poškodená, strana zasa dala najavo svoje sklamanie, i keď uznala, že takéto rozhodnutie sa dalo očakávať vzhľadom na prekážky, ktorým francúzski vyšetrovatelia čelili.

Poškodení však naďalej žiadajú súdny proces, v ktorého priebehu by sa objasnili okolnosti smrti Juvénala Habyarimanu. Z tohto dôvodu sa ich advokát Philippe Meilhac v najbližších dňoch odvolá proti verdiktu dvojice francúzskych protiteroristických sudcov.

Habyarimana, príslušník etnika Hutu, prišiel o život v apríli roku 1994, keď bolo jeho lietadlo počas letu zostrelené neďaleko hlavného mesta Kigali.

Jeho vražda spustila 100 dní krviprelievania, v ktorého dôsledku prišlo o život približne 800.000 ľudí, najmä menšinových Tutsiov a umiernených Hutuov.

Kigali dlho vinilo Francúzsko zo spoluúčasti na tejto genocíde, a to podporou režimu Hutuov, výcvikom vojakov a militantov, ktorí neskôr v Rwande vraždili.

Nedeľňajšie voľby KDR odložili v oblastiach postihnutých konfliktmi a ebolou

Francúzske vyšetrovanie vo veci Habyarimanovej smrti sa začalo v roku 1998 na žiadosť príbuzných francúzskych členov posádky zabitých pri útoku na lietadlo s rwandským prezidentom.

Prvý francúzsky sudca, ktorý vyšetrovanie viedol – Jean-Louis Bruguiere -, podporil teóriu, že lietadlo s prezidentom zostrelili tutsijskí militanti z bývalých povstaleckých jednotiek vedených Kagamem.

Francúzske vyšetrovanie bolo následne ukončené, ale v roku 2016 opäť obnovené a pokračovalo, kým ho v nedávnej minulosti zastavili právnické prekážky.

Rwandská vyšetrovacia komisia dospela v roku 2009 k záveru, že za atentát na Habyarimanu nesú zodpovednosť hutuskí extrémisti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia