Jednou vetou

Francúzsko zažíva piate kolo sobotných protivládnych protestov

Demonštranti so žltými vestami

foto: TASR/AP

Ešte pred začatím sobotňajšieho piateho kola protivládnych protestov polícia v Paríži zadržala 58 demonštrantov. Podľa portálu France Info je účasť na proteste v Paríži nižšia ako po minulé razy - polícia informovala o asi 1000 účastníkoch. Podobné zhromaždenia ako v Paríži, alebo blokády ciest či diaľnic sa v sobotu opäť konajú i vo viacerých ďalších francúzskych mestách.

Demonštranti sa v Paríži zišli na dvoch miestach – na Elyzejských poliach a na námestí Place de l’Opéra, kde pred kordónom policajtov pokľakli so zdvihnutými rukami. Ide o gesto, ktorým pripomenuli konanie polície, ktorá týmto donucovacím prostriedkom nedávno pacifikovala študentov lýcea v Mantes-la-Jolie búriacich sa proti zmenám v rezorte školstva.

Situácia v Paríži je vcelku pokojná, ale po tom, ako sa časť demonštrantov na Elyzejských poliach pokúsila preraziť kordón policajtov, bezpečnostné zložky proti nim použili slzotvorný plyn, dodal portál France Info. Ako uviedli francúzske médiá, v uliciach Paríža v sobotu hliadkuje 8000 policajtov. K dispozícii majú 14 obrnených vozidiel žandarmérie. Posilnená je ochrana Elyzejského paláca, sídiel vlády, parlamentu a ministerstva vnútra.

Hnutie žltých viest plánuje pokračovať v protestoch aj napriek ústupkom Macrona

Polícia informovala, že pristúpila k preventívnym kontrolám ľudí prichádzajúcich do Paríža. Úlohou policajtov bolo zadržať tých, u ktorých sa nájdu predmety využiteľné na útok voči bezpečnostným zložkám. Polícia medzičasom zverejnila časť už zhabaných predmetov. Sú medzi nimi bejzbalové pálky, nože či zábavná pyrotechnika.

Protestné akcie sa konajú aj v ďalších mestách Francúzska. Na celom území krajiny bolo kvôli nim do služby povolaných 69.000 policajtov. Minulú sobotu ich bolo o 20.000 viac, podotkol portál France Info. Minulú sobotu bolo zadržaných 2000 ľudí.

Francúzsky prezident si v Štrasburgu si uctil obete útoku

Protesty tzv. žltých viest neprestávajú napriek tomu, že prezident Emmanuel Macron v pondelok avizoval zvýšenie minimálnej mzdy o 100 eur, oslobodenie príjmu za prácu nadčas od daní, ako aj opatrenia na podporu seniorov s dôchodkom nižším ako 2000 eur. Požiadal tiež firmy, aby svojim zamestnancom vyplatili koncoročný bonus, ak im to ekonomická situácia umožňuje.

Podľa francúzskych médií v tábore žltých viest došlo k rozkolu: kým ich umiernená časť vyzýva na „prímerie“ a začatie dialógu, radikálna časť chce pokračovať v pouličných protestoch a dosiahnuť ďalšie sociálne a ekonomické výhody.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia