Jednou vetou

Francúzsko sužujú suchá

Ilustračné foto

TASR/AP

V 61 departementoch Francúzska platia v dôsledku sucha obmedzenia na používanie vody. S odvolaním sa na ministerstvo životného prostredia o tom v utorok informoval denník Le Parisien. Ide o dôsledok nedostatku zrážok v uplynulých mesiacoch i nedávnej vlny mimoriadnych horúčav.

Najväčšie sucho panuje v 21 departementoch. Úrady tam vyhlásili krízový stav a zákaz používať vodu na „neprioritné účely“. Medzi účely prioritné patrí zdravie, bezpečnosť, hygiena, príprava jedla a pitný režim.  Ostatné departementy zaviedli čiastočné obmedzenia na využívanie vody, a to aj v poľnohospodárstve.

Úrady prakticky na celom území Francúzska sa obrátili na obyvateľstvo s výzvou obmedziť spotrebu vody a zabrániť plytvaniu – dávať prednosť sprche pred kúpaním sa vo vani, používať ekonomický režim splachovania WC, používať umývačku riadu až pri jej úplnom zaplnení, polievať záhradu skoro ráno alebo neskoro večer či obmedziť umývanie áut.

Pre lesný požiar v Záhrebe evakuovali tisícky účastníkov plážového festivalu

 Podľa francúzskej meteorologickej služby sucho a nedostatok zrážok zaznamenávajú v niekoľkých regiónoch Francúzska od júla 2018. V období od septembra do marca sa situácia zlepšila.

V júni Francúzsko zažilo mimoriadne horúce počasie. Najhorúcejšie bolo 28. júna, keď bol dvakrát zaznamenaný absolútny teplotný rekord: v meste Carpentras v departemente Vaucluse ležiacom na juhovýchode krajiny namerali teplotu 44,3 stupňa Celzia a následne v obci Vilvieux zaznamenali 45,1 stupňa Celzia.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia