Jednou vetou

Francúzsky exminister vnútra sa stal primátorom Lyonu

Francúzsky bývalý minister vnútra Gérard Collomb

foto: TASR/AP

Primátorom francúzskeho mesta Lyon sa v pondelok opäť stal bývalý minister vnútra Gérard Collomb. Vo voľbách mal len jedného protikandidáta.

Ako informovali francúzske médiá, rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo v hlasovaní, v ktorom Collomba podporilo 41 poslancov. Proti hlasovali ôsmi. Ďalší poslanci sa hlasovania zdržali.

Collomb vo funkcii lyonského primátora vystriedal Georgea Kénénékiana, ktorý sa tohto postu ujal v roku 2017, keď sa Collomb stal členom vlády.

Keď sa Kénénékian svojej funkcie v októbri vzdal, okamžite to vyvolalo dohady o Collombovom návrate do Lyonu a o tom, že Kénénékian mu „prepustil svoje miesto“.

Polovicu ruských emigrantov v Londýne tvoria informátori, tvrdí britská štúdia

Collomb pri hlasovaní v lyonskom zastupiteľstve nemal podporu socialistov, ktorí to zdôvodnili skutočnosťou, že Collomb sa ako minister vnútra spreneveril humanistickým hodnotám ľavice.

Na hlasovaní sa nezúčastnila ani väčšina poslancov za pravicovú stranu Republikáni (LR) a ich spojencov, ani zelení.

K zvoleniu 71-ročného Collomba za primátora došlo mesiac po tom, ako francúzsky prezident Emmanuel Macron prijal 3. októbra jeho demisiu z funkcie ministra vnútra.

Macron najprv rezignáciu ministra vnútra odmietal prijať, Collomb však vyhlásil, že aj napriek tomu hodlá odstúpiť.

Collomb bol terčom kritiky pravice, odkedy 18. septembra oznámil, že v máji 2019 má v úmysle odísť z postu ministra vnútra, aby sa vo voľbách v roku 2020 mohol uchádzať o funkciu primátora mesta Lyon.

Začnú súdiť 94-ročného bývalého strážnika z koncentračného tábora

Tento úrad zastával predtým, ako ho Macron po víťazstve vo vlaňajších prezidentských voľbách vymenoval za ministra.

Francúzske médiá v reakcii na Collombovo znovuzvolenie za primátora Lyonu uviedli, že týmto krokom sa de facto začala predvolebná kampaň pred komunálnymi voľbami, ktoré sa vo Francúzsku uskutočnia v roku 2020. Collomb už v septembri oznámil, že v nich bude kandidovať.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia