Jednou vetou

Francúzsky ombudsman: Paríž musí pomáhať deťom zadržiavaným v Sýrii

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Francúzsky verejný ochranca práv Jacques Toubon v stredu uviedol, že vláda musí podniknúť "všetky účinné kroky" na zaistenie toho, aby sa skoncovalo so zlým zaobchádzaním s deťmi francúzskych členov teroristickej organizácie Islamský štát (IS), zadržiavanými na severe Sýrie.

Vláda by mala tiež podniknúť kroky zamerané na to, aby sa ukončilo „svojvoľné zadržiavanie“ detí a ich matiek v táboroch riadených Sýrskymi demokratickými silami (SDF) pod vedením kurdských bojovníkov. Ombudsman Toubon to napísal v rozhodnutí nezáväznom pre vládu.

Toubon s odvolaním sa na správy OSN o zlých podmienkach v táboroch zdôraznil, že „vôbec nemožno pochybovať o tom, že životné podmienky detí aj matiek sú po každej stránke extrémne a ohrozujú ich samotné životy“.

Turecká polícia zadržala 25 ľudí údajne napojených na gang prevádzačov migrantov

Francúzsko má jednoznačne dobré kontakty s tamojšími kurdskými predstaviteľmi a je povinné ich využiť na to, aby deti a ich matky boli z táborov prepustené, argumentoval Toubon.

Francúzske úrady odmietajú priviesť do vlasti akéhokoľvek dospelého, ktorý spolupracoval s Islamským štátom, ale priviezli odtiaľ späť niekoľko osirotených detí, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia