Jednou vetou

Francúzsky prezident Macron sa domnieva, že Trump od jadrovej dohody odstúpi

Francúzsky prezident Emmanuel Macron.

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa domnieva, že americký prezident Donald Trump odstúpi od kľúčovej iránskej jadrovej dohody z roku 2015, informovala vo štvrtok agentúra Bloomberg.

„Môj názor – neviem, ako sa váš prezident rozhodne – je, že sa zbaví tejto dohody z domácich dôvodov,“ povedal Macron v stredu novinárom vo Washingtone. Zároveň dodal, že počas svojho trojdňového pobytu v USA povzbudil amerického prezidenta, aby pri dohode zotrval.

Francúzsky prezident neskôr povedal, že nemá „žiadne dôverné“ informácie v súvislosti s Trumpovým rozhodnutím o budúcnosti jadrovej dohody, ktorú naďalej podporuje OSN aj všetky ostatné strany.

Macronove vyjadrenia prišli deň po tom, čo na spoločnej tlačovej konferencii s Trumpom navrhol novú dohodu, ktorou by sa pokúsilo reagovať na množstvo Trumpových obáv v súvislosti so šesťstrannou jadrovou zmluvou.

Historická jadrová dohoda z roku 2015 medzi Iránom a šiestimi mocnosťami – USA, Ruskom, Čínou, Britániou, Francúzskom a Nemeckom – zaväzuje Teherán, aby výrazne obmedzil svoje jadrové kapacity výmenou za zrušenie medzinárodných ekonomických sankcií.

Jadrová dohoda je však predmetom stupňujúceho sa tlaku zo strany amerického prezidenta, ktorý v januári varoval, že USA od zmluvy odstúpia, ak sa nestanovia ďalšie obmedzenia pre iránsky jadrový a raketový program. Trump dohodu nazval „nezmyselnou“ a uviedol, že je to „najhoršia dohoda vôbec“.

Iránsky prezident Hasan Rúhání v utorok varoval, že Spojené štáty budú čeliť „vážnym“ dôsledkom v prípade, ak sa Washington rozhodne odstúpiť od kľúčovej jadrovej dohody medzi Teheránom a svetovými veľmocami.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia