Jednou vetou

Francúzsky prezident Macron zožal kritiku za poctu Pétainovi

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu ocenil účinkovanie generála z čias prvej svetovej vojny Philippa Pétaina. Vzhľadom na to, že Pétain počas druhej svetovej vojny kolaboroval s nacistami, však tieto Macronove slová pobúrili židovskú náboženskú obec vo Francúzsku. Protestovali aj socialisti, informoval denník Le Figaro.

Marcon sa o Pétainovi pochvalne vyjadril v stredu v meste Charleville-Mezieres v regióne Ardeny, kam zavítal v rámci svojej cesty súvisiacej so 100. výročím uzavretia prímeria v prvej svetovej vojne.

Vo svojom vyhlásení Macron vysvetľoval, že v sobotu bude v parížskej Invalidovni vzdaný hold ôsmim maršalom francúzskej armády z čias prvej svetovej vojny.

Medzi podozrivými z prípravy atentátu na Macrona je aj žena

Podľa Macrona si Pétain zaslúži poctu za to, že bol „veľkým vojakom“ v prvej svetovej vojne, keď v roku 1916 priviedol francúzsku armádu k víťazstvu v bitke pri Verdune. Tejto pocty je podľa Macrona Pétain hoden aj napriek svojim fatálnym rozhodnutiam počas druhej svetovej vojny – v rokoch 1940-44 -, keď bol na čele vichistického režimu.

Pétain je označovaný za spoluvinníka pri deportáciách 13.000 Židov z Francúzska z roku 1942. Išlo o najrozsiahlejšie hromadné zatýkanie židovského obyvateľstva vo Francúzsku počas druhej svetovej vojny.

Počas dvoch dní – 16. a 17. júla 1942 – bolo zatknutých 13.152 osôb z Paríža a jeho predmestí. Zberným miestom sa stal Zimný velodróm (Vel‘ d’Hiv), odkiaľ zadržaných deportovali do vyhladzovacích táborov. Na zásahu sa podieľalo aj 9000 parížskych policajtov a žandárov.

Macron varoval pred návratom Európy do medzivojnového obdobia

Na Macronovo vyjadrenie medzičasom reagovala Rada francúzskych židovských inštitúcií (CRIF), ktorá ich označila za šokujúce a za urážku.

Prezident CRIF Francis Kalifat vo svojom mikroblogu na sieti Twitter napísal, že „jediné, čo si chce o Pétainovi zapamätať, je, že v roku 1945 sa mu dostalo národného odsúdenia, čím sa pripravil o akékoľvek pocty“.

Poslanec Socialistickej strany Luc Carvounas označil Macronovo „želanie oslavovať Pétaina v Invalidovni za urážku francúzskych hrdinov, občanov, príslušníkov hnutia odporu, vojakov, rodín Židov deportovaných počas druhej svetovej vojny“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia