Francúzsky prezident ohlásil vznik veliteľstva vesmírnych síl

Francúzsky prezident Emmanuel Macron

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron v sobotu avizoval skorý vznik nového veliteľstva národných vesmírnych síl, ktoré má byť súčasťou francúzskeho letectva. Informovala o tom agentúra AFP.

Macronovo oznámenie prichádza deň pred nedeľňajšími oslavami, ktorými si Francúzsko bude pripomínať 230. výročie dobytia Bastily, teda začiatku Veľkej francúzskej revolúcie. Súčasťou osláv bude aj slávnostná vojenská prehliadka na parížskych Elyzejských poliach.

Raketa Proton vyniesla do vesmíru nemecký a ruský teleskop

Francúzsky prezident ohlásil vznik veliteľstva vesmírnych síl na stretnutí s predstaviteľmi armády, ktorá sa tradične koná v predvečer štátneho sviatku Dňa Bastily. Nové veliteľstvo má byť vytvorené v septembri 2019 s cieľom „zaistiť rozvoj a posilnenie našich vesmírnych spôsobilostí“.

Sústredenie pozornosti armády na oblasť vesmíru označil Macron za „skutočnú otázku národnej bezpečnosti“ Francúzska, ktoré musí byť podľa neho schopné lepšie chrániť svoje družice.

Prezident zdôraznil, že na vznik nového veliteľstva budú vyčlenené potrebné finančné prostriedky.

Kroky k vytvoreniu vesmírnych síl americkej armády, ktoré by mali vzniknúť do roku 2020, vyvíja aj prezident USA Donald Trump. Záujem o posilnenie vojenských kapacít vo vesmíre prejavujú aj Čína a Rusko.

Severoatlantická aliancia prijala svoju prvú vesmírnu politiku

Môže vás zaujímať

Lajčák pozval Pompea na zasadnutie OBSE do Bratislavy