Francúzsky prezident si v Štrasburgu si uctil obete útoku

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kladie ružu k pamätníku neďaleko vianočných trhov v Štrasburgu 14. decembra 2018

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron navštívil v piatok Štrasburg, aby si uctil obete útoku, ku ktorému došlo v tomto francúzskom meste v blízkosti vianočných trhov.

Zradikalizovaný mladík tu v utorok zastrelil štyroch ľudí a ďalších zranil. Vo štvrtok ho francúzska polícia zastrelila.
Za znenia národnej hymny položil Macron v centre mesta bielu ružu k pamätníku generála Klébera, ktorý sa stal akýmsi provizórnym pamätníkom, kam ľudia pokladajú tisíce sviečok, kvetov a posolstiev.

Obeťou útoku v Štrasburgu je aj taliansky novinár

„Celý národ stojí pri ľuďoch v Štrasburgu. Toto som im dnes večer chcel povedať,“ povedal Macron, ktorý sa vracal zo summitu EÚ v Bruseli.

Francúzske mesto neďaleko nemeckých hraníc sa postupne vracia do normálnych koľají. V piatok už v meste opäť otvorili vianočné trhy, ktoré boli dva dni po útoku zatvorené. Polícia preveruje, či mal útočník, 29-ročný Chérif Chekatt, komplicov.

V Štrasburgu opäť otvorili vianočné trhy

Strelca francúzske tajné služby už v minulosti monitorovali pre podozrenie z možnej islamistickej radikalizácie. Po streľbe bol na úteku 48 hodín. Napokon ho vo štvrtok večer policajná hliadka po prestrelke zlikvidovala.

Môže vás zaujímať

Británia potvrdila, že nenavrhne kandidáta do budúcej Európskej komisie