Jednou vetou

Francúzsky prezident si v Štrasburgu si uctil obete útoku

Francúzsky prezident Emmanuel Macron kladie ružu k pamätníku neďaleko vianočných trhov v Štrasburgu 14. decembra 2018

foto: TASR/AP

Francúzsky prezident Emmanuel Macron navštívil v piatok Štrasburg, aby si uctil obete útoku, ku ktorému došlo v tomto francúzskom meste v blízkosti vianočných trhov.

Zradikalizovaný mladík tu v utorok zastrelil štyroch ľudí a ďalších zranil. Vo štvrtok ho francúzska polícia zastrelila.
Za znenia národnej hymny položil Macron v centre mesta bielu ružu k pamätníku generála Klébera, ktorý sa stal akýmsi provizórnym pamätníkom, kam ľudia pokladajú tisíce sviečok, kvetov a posolstiev.

Obeťou útoku v Štrasburgu je aj taliansky novinár

„Celý národ stojí pri ľuďoch v Štrasburgu. Toto som im dnes večer chcel povedať,“ povedal Macron, ktorý sa vracal zo summitu EÚ v Bruseli.

Francúzske mesto neďaleko nemeckých hraníc sa postupne vracia do normálnych koľají. V piatok už v meste opäť otvorili vianočné trhy, ktoré boli dva dni po útoku zatvorené. Polícia preveruje, či mal útočník, 29-ročný Chérif Chekatt, komplicov.

V Štrasburgu opäť otvorili vianočné trhy

Strelca francúzske tajné služby už v minulosti monitorovali pre podozrenie z možnej islamistickej radikalizácie. Po streľbe bol na úteku 48 hodín. Napokon ho vo štvrtok večer policajná hliadka po prestrelke zlikvidovala.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia