Jednou vetou

Francúzsky rezort vnútra nariadil likvidáciu táborísk migrantov v Paríži

Ilustračná foto

Foto: TASR/AP

Francúzsky minister vnútra Gérard Collomb nariadil policajným zložkám, aby v dohľadnom čase v Paríži pristúpili k likvidácii ilegálnych táborísk, v ktorých žije asi 2300 migrantov.

Collomb sa v stredu v Paríži stretol s policajnými prefektmi Paríža a priľahlého regiónu Ile-de-France a požiadal ich vypracovať plán likvidácie táborísk a evakuácie ich obyvateľov. Celá operácia by sa mala uskutočniť v dohľadnom čase.

Minister vnútra vo svojom vyhlásení pripomenul, že od roku 2015 pôjde o v poradí 35. operáciu tohto druhu. Upozornil, že je nutné, aby parížska radnica „už konečne“ prijala opatrenia, ktoré by zabránili zakladaniu táborísk. Uviedol, že „rola mesta Paríž je zásadná, lebo ak sa tieto táboriská objavia znova, táto 35. operácia (na ich likvidáciu) bude zbytočná“.

Prečítajte si tiež: Grécka polícia zadržala desiatky migrantov s falošnými pasmi

Spravodajský portál 20Minutes.fr spresnil, že ministerstvo vnútra v prípade zasahuje pre to, že parížska radnica odmietla od migrantov žiadať, aby uvoľnili zabraté verejné priestranstvá. Rezort tiež upozornil, že súčasťou likvidácie táborísk bude aj kontrola dokladov ich obyvateľov. Apeloval tiež na rozličné humanitárne organizácie, aby migrantom poskytli ubytovanie.

Tip na čítanie: V kauze úmrtia 71 migrantov v kamióne odmieta hlavný obžalovaný vinu

Agentúra AP informovala, že v posledných týždňoch vyrástli na nábrežiach kanálov na východe a severovýchode Paríža desiatky stanových táborov, čo vyvoláva obavy o bezpečnosť a dodržiavanie hygienických štandardov. Agentúra pripomenula, že tento mesiac sa utopili už dvaja obyvatelia takýchto táborísk.

V Paríži bolo od roku 2015 zlikvidovaných mnoho ilegálnych táborísk, z ktorých bolo evakuovaných asi 28.000 migrantov.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia