Jednou vetou

Francúzsky súd nariadil udržiavanie životných funkcií pacienta v kóme

Na archívnej snímke z 23. júla 2015 Viviane Lambertová a Pierre Lambert, rodičia Vincenta Lamberta prichádzajú do nemocnice vo východofrancúzskom meste Reims

foto: TASR/AP

Parížsky odvolací súd v pondelok nariadil obnovenie udržiavania životných funkcií 42-ročného Vincenta Lamberta z Francúzska. Súd vydal svoj verdikt iba niekoľko hodín po tom, ako začali lekári muža odpájať od prístrojov, píše agentúra AFP.

Súd nariadil príslušným orgánom „podniknúť všetky opatrenia“ na udržanie Vincenta Lamberta pri živote.
Lambert je v kóme od roku 2008, keď sa vážne zranil pri autonehode, pričom od roku 2014 je už vo vegetatívnom stave. Tím lekárov sa vlani zhodol na tom, že mu prestane prístrojmi podávať tekutiny i výživu, ktorými ho udržujú pri živote.

Pacient v košickej nemocnici zomrel po nesprávne podanej transfúzii krvi

Nezhody ohľadom prípadu panovali medzi Lambertovými príbuznými. Jeho manželka podporovala rozhodnutie lekárov neudržiavať ho umelo pri živote, zatiaľ čo Lambertovi rodičia boli proti.

Ukončenie liečby povolil Francúzsku aj Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP), pričom v prospech lekárov tento rok rozhodol aj francúzsky súd a následne v apríli Štátna rada, ktorá je najvyšším správnym súdom v krajine.

ESĽP v minulom roku vydal niekoľko rozsudkov v prípadoch vedených proti SR

Výbor OSN pre práva osôb so zdravotným postihnutím tento mesiac požiadal Francúzsko, aby rozhodnutie o odpojení Lamberta od prístrojov pozastavilo, kým vo veci uskutoční vlastné vyšetrovanie, čo by mohlo trvať roky.
Lambertov prípad podnietil vo Francúzsku diskusiu o eutanázii.

Francúzska legislatíva povoľuje tzv. pasívnu eutanáziu pre vážne chorých alebo zranených pacientov, u ktorých nie je nádej na vyliečenie, pri čom im zastavia liečbu udržujúcu ich pri živote. Aktívna eutanázia, pri ktorej niekto zámerne spôsobí smrť pacienta, je v krajine nelegálna i napriek snahám zákony zmierniť.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia