Jednou vetou

Frankfurt nad Mohanom čaká rozsiahla evakuácia, pyrotechnici zneškodnia obrovskú bombu

Frankfurt nad Mohanom.

Foto: ilustračné, pixabay.com

Nemeckú finančnú metropolu Frankfurt nad Mohanom čaká v nedeľu jedna z najväčších evakuácií, aké krajina nezažila od druhej svetovej vojny. Pyrotechnici tam totiž budú zneškodňovať nevybuchnutú leteckú bombu z druhej svetovej vojny.

S odvolaním sa na tamojšie úrady o tom v stredu informovala agentúra DPA.

Evakuácia by sa podľa miestnej polície mala týkať zhruba 70 000 obyvateľov žijúcich v okruhu 1,5 kilometra od miesta nálezu, v ktorom sa nachádza aj policajné prezídium.

Či v nedeľu dôjde aj k obmedzeniu leteckej dopravy nad Frankfurtom, zatiaľ nie je známe. Úrady tvrdia, že to bude závisieť aj od aktuálnych poveternostných podmienok.

Britskú leteckú bombu typu HC-4000 vážiacu zhruba 1,8 tony objavili vo frankfurtskej štvrti Westend počas stavebných prác. Podľa denníka Bild obsahuje zhruba 1400 kilogramov výbušnín.

K doposiaľ najväčšej povojnovej evakuácii došlo v Nemecku koncom vlaňajška v meste Augsburg, kde na Štedrý deň zlikvidovali 1,8 tony vážiacu leteckú bombu. Opustiť svoje domovy vtedy dočasne muselo asi 54 000 ľudí. K rozsiahlej evakuácii približne 50 000 ľudí došlo pre obdobný nález aj v máji v meste Hannover.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia