Jednou vetou

Frekvencia prúdu v európskej sieti sa vrátila do normálu

Frekvencia elektrického prúdu v sieti európskych prenosových sústav sa vrátila do normálu po tom, ako pokles vyvolaný politickým sporom medzi Srbskom a Kosovom spôsoboval niekoľko mesiacov spomalenie nespočetného množstva elektrických hodín v rôznych častiach Európy. Odstránenie odchýlky potvrdila v utorok hovorkyňa Európskej siete prevádzkovateľov elektrických prenosových sústav (ENTSO-E) Claire Camusová, ktorej vyhlásenie priniesla agentúra AP.

Členovia tohto združenia pokrývajúceho 25 európskych krajín podľa nej podnikli kroky na to, aby sa frekvencia prúdu vrátila na štandardných 50 hertzov. Digitálne hodiny, v ktorých je určujúca frekvencia v napájacej sieti, teda rádiobudíky či hodiny na kuchynských elektrospotrebičoch, idú „oddnes opäť načas“, povedala Camusová.

Nerovnováha medzi prenosovými sústavami Srbska a Kosova mala za následok mierny pokles frekvencie striedavého prúdu dodávaného odberateľom na území siahajúcom od Portugalska až po Grécko či Poľsko. Od polovice januára, keď problém vznikol, mohlo spôsobené meškanie hodín dosiahnuť niekoľko minút.

Uvedená nerovnováha bola prejavom dlhoročného sporu medzi Srbskom a Kosovom, ktoré jednostranne vyhlásilo nezávislosť. Od konca vojny Kosove v roku 1999 totiž jeho severné časti, kde prevažujú Srbi, neplatia vláde v Prištine za spotrebúvanú elektrinu.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia