Gabriel obvinil Schulza, že nedodržal slovo, nepovedal však v čom

Nemecký minister zahraničných vecí Sigmar Gabriel.

Foto: TASR/AP

Úradujúci šéf nemeckej diplomacie Sigmar Gabriel obvinil vo štvrtok vo vyjadreniach pre tamojšie médiá svojho dezignovaného nástupcu na čele ministerstva zahraničných vecí Martina Schulza z nedodržania slova.

„To, čo zostáva, je vlastne iba poľutovanie nad tým, ako neúctivo sa jedná v rámci Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) a ako málo už platí dané slovo,“ cituje Gabriela s odvolaním sa na periodickú tlač agentúra DPA.

Bývalý predseda SPD, ktorý sa postu na čele strany, ale aj funkcie volebného lídra vzdal v januári práve v prospech Schulza, nešpecifikoval, o aký prísľub išlo. Neoficiálne, nepotvrdené informácie však hovoria o tom, že Schulz mal Gabrielovi práve vtedy prisľúbiť, že v prípade opätovného vzniku tzv. veľkej koalície bude môcť pokračovať v práci na čele rezortu zahraničných vecí. V stredu však líder SPD oznámil, že vedenie strany prenechá Andrei Nahlesovej a on sám chce byť ministrom zahraničných vecí v novej vláde kancelárky Angely Merkelovej, účasť v ktorej nielen krátko po septembrových voľbách kategoricky vylučoval.

Gabriel je pritom podľa výsledkov ostatného prieskumu verejnej mienky pre prvý program verejnoprávnej televízie ARD najobľúbenejším nemeckým politikom, kým Schulz patrí v spolkovej republike medzi tých najmenej populárnych politikov súčasnosti. Gabriel, ktorý strávil mnoho rokov v špičkovej politike, sa pochválil, že ho malá dcéra Marie utešovala veľmi dojímavým spôsobom: „Nebuď smutný, budeš mať viac času na nás.“ 

Vyznal sa však, že post ministra zahraničných vecí mal rád a že ho v očiach verejnosti vykonával zrejme celom dobre. Takže je jasné, že teraz prijíma s poľutovaním, že novému vedeniu SPD bolo hodnotenie jeho práce úplne ľahostajné. Gabriel priznal, že vie o príležitostne tvrdých stretoch v politike, avšak dodal, že by sa mali viesť vždy s otvoreným priezorom. Zdá sa, že vyšlo z módy, ak človek hľadí jednoducho na veci očami a hovorí pravdu, dodal.

Môže vás zaujímať

Nemecká ministerka obrany žiada kroky voči Rusku v súvislosti s vraždou Gruzínca