Gdansk organizuje odber krvi pre svojho dobodaného starostu

Starosta poľského mesta Gdansk Pawel Adamowicz (vpravo) reční na charitatívnej zbierke v poľskom meste Gdansk v nedeľu večer 13. januára 2019

foto: TASR/AP

Poľské mesto Gdansk organizuje v pondelok medzi obyvateľmi odber krvi pre svojho starostu Pawla Adamowicza, ktorého útočník bodol do srdca a brucha a ktorý sa stále nachádza vo vážnom stave. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Lekári operovali starostu Adamowicza päť hodín. V nedeľu večer ho počas vyvrcholenia populárnej charitatívnej akcie dobodal trestne stíhaný miestny občan, ktorý svoj čin označil za politickú odvetu.

Jeden z chirurgov Dr. Tomasz Stefaniak uviedol, že 53-ročný Adamowicz utrpel „vážne poranenie srdca, poranenie bránice aj vnútorných orgánov“. Lekár dodal, že Adamowicz potreboval masívne transfúzie krvi.
Gdansk v pondelok usporadúva pre starostu Adamowicza odber krvi. Plánuje sa aj zhromaždenie proti násiliu, informovala tlačová agentúra AP.

Starostu Gdanska po útoku operovali päť hodín

Gdanský arcibiskup Leszek Slawoj Glódž, ktorý bol počas operácie v nemocnici, vyhlásil, že sa modlí za „zázrak“.
Adamowicz je starostom mesta Gdansk od roku 1998. Vlani v novembri ho do tejto funkcie zvolili už šiestykrát. V 80. rokoch pôsobil v radoch odborového zväzu Solidarita, ktorý vznikol v gdanských lodeniciach a viedol ho Lech Walesa.

Ako starosta podporuje práva komunity LGBT a toleranciu voči menšinám. Minulý rok sa ako jeden z mála poľských starostov zúčastnil na pochode gay pride. Vyjadril tiež solidaritu so židovskou komunitou po vlaňajšom vandalskom útoku na mestskú synagógu.

Môže vás zaujímať

Česi v Belgicku sa pridali k občianskym protestom proti Babišovi