Jednou vetou

Generál FSB žijúci na Slovensku popiera spojitosť s kauzou novinára Golunova

Na snímke ruský novinár Ivan Golunov

foto: TASR/AP

Generálmajor ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Igor Medojev žijúci na Slovensku popiera účasť svojej rodiny na zatknutí investigatívneho novinára Ivana Golunova, ku ktorému došlo minulý týždeň v Moskve. Informovala o tom v piatok rozhlasová stanica Echo Moskvy.

 Minulý týždeň sa ruská polícia pokúsila tohto novinára obviniť z predaja drog, ale aj pod tlakom kolegov a verejnosti boli napokon tieto obvinenia stiahnuté a novinár prepustený na slobodu.

Ako uviedlo Echo Moskvy, Golunov pred svojím zatknutím pripravoval materiál o praktikách v pohrebných službách v Rusku, pričom počas svojho vyšetrovania narazil aj na mená šéfa správy FSB pre Moskvu a Moskovskú oblasť Alexeja Dorofejeva a jeho asistenta Marata Medojeva, ktorí „mohli mať záujmy“ v pohrebníckom biznise. 

Generálmajor Medojev je otcom podplukovníka FSB Marata Medojeva. Generálmajor Medojev je nositeľom titulu Hrdina Ruska, je bývalým zamestnancom FSB a bývalým poradcom ruského ministra obrany, uviedol portál Meduza.io. Navaľnyj vo svojom blogu poznamenal, že Medojevovi staršiemu je dokonca venovaná stránka na ruskej Wikipedii.

Na prepojenie Medojevovcov s „pohrebníckou mafiou“ upozornilo začiatkom týždňa ruské investigatívne centrum Projekt, ktoré ho uviedlo aj ako možnú príčinu Golunovovho zadržania. Echo Moskvy informovalo, že Medojev starší poprel účasť svojho syna na kauze Golunov v rozhovore s novinármi z Investigatívneho centra Jána Kuciaka (ICJK), s ktorými sa stretol v slovenskom Limbachu, kde jeho rodina vlastní veľký dom.

Putin v kauze novinára Golunova odvolal dvoch policajných funkcionárov

Generál pritom uviedol, že po svojom návrate do Ruska by sa rád stretol s Golunovom, ktorého chce požiadať, aby napísal, že jeho syn s kauzou Golunov nemá nič spoločné.

Kauze Medojevovcov sa venuje aj nadácia opozičného ruského politika Alexeja Navaľného – Fond boja s korupciou (FBK) -, ktorá vo štvrtok zverejnila informáciu, že Medojevovci vlastnia v Moskve štyri byty v celkovej hodnote 340 miliónov rubľov (4,6 milióna eur).

Igor Medojev podľa FBK v Moskve vlastní aj nebytový dom s plochou 948 metrov štvorcových, ktorú prenajíma Moskovskej diaľničnej inšpekcii za dva milióny rubľov mesačne. Ako poznamenal Navaľnyj, inšpekciu predtým riadil príbuzný Igora Medojeva – otec jeho zaťa, Jurij Ovsiannikov, ktorý bol krátky čas aj ministrom dopravy na Kryme.

Nájomné za túto budovu, ako vyplýva z dokumentov o uzavretí zmluvy, osobne schválil primátor Moskvy Sergej Sobianin. Navaľného tím tiež zistil, že dopravná spoločnosť ďalšieho Medojevovho zaťa, podnikateľa Michala Baranova, do roku 2014 získavala kontrakty od ministerstva obrany.

Objednávky prestali, keď sa Baranov rozviedol s Medojevovou dcérou Eľdou. Tej po rozvode zostal v Moskve byt s plochou 345 m2 v hodnote 250 miliónov rubľov (3,4 milióna eur), ktorý nedávno predala. Medojevovci podľa FBK vlastnia aj najmenej desať áut, z toho tri značky Land Rover a tri mercedesy, a viacero motocyklov.

V roku 2017 predal Marat Medojev auto Valerijovi Boľšakovovi, pričom podľa Navaľného sa toto meno  nachádza aj na internetovej stránke štátnej rozpočtovej inštitúcie Ritual, pričom funkčné zaradenie je „vedúci oddelenia“. Ritual je štátna organizácia poskytujúca občanom služby v oblasti pohrebníctva.

„Je možné po tom všetkom poprieť existenciu silných neformálnych väzieb medzi štátnym podnikom Ritual (pohrebnou mafiou) a podplukovníkom FSB Medojevom?“ píše na svojej stránke politik Navaľnyj. Rozhlasová stanice Echo Moskvy v piatok s odvolaním sa na zistenia ICJK informovala, že rodina plukovníka FSB Medojeva vlastní nehnuteľnosť aj na Slovensku, kde sa venuje podnikaniu v oblasti nehnuteľností.

O kauze informoval aj spravodajský portál Novaja gazeta, ktorého novinári sa kauze venovali spolu s českými a slovenskými kolegami z ICJK. Podľa ich zistení matka Marata Medojeva, Irina Medojevová, založila v Bratislave spoločnosť Medeva, ktorá sa venuje správe nehnuteľností.

Spoločnosť bola založená v čase, keď jej manžel bol asistentom ruského ministra obrany – v rokoch 2001-10. Od roku 2011 sa Igor a Irina Medojevovci stali vlastníkmi domu „v elitnej oblasti neďaleko Bratislavy“ – v obci Limbach.  Podľa odborníkov ich dom podľa odhadov môže stáť od 250.000 do 600.000 eur. Echo Moskvy pripomína, že Medojev starší pracoval iba v štátnych bezpečnostných orgánoch a jeho manželka nepodniká vo veľkom rozsahu.

Vedľa domu Igora Iriny Medojevovcov je ďalšia vila s bazénom – patrí dcére Medojevovcov a jej manželovi, uviedlo Echo. Podľa zistení portálu Meduza.io manželom dcéry Medojevovcov – Maje – je Piotr Ovsiannikov, ktorý je vedúcim oddelenia kontroly a účtovníctva rezortu práce a sociálnej ochrany na moskovskej radnici.

Ovsiannikov, ako napísala Novaja gazeta, je spájaný s majiteľmi spoločnosti Faradaj, ktorá je najväčším dodávateľom špeciálnej obuvi pre orgány činné v trestnom konaní.

Každý šiesty senior na svete je podľa OSN obeťou zlého zaobchádzania

Za posledných niekoľko rokov spoločnosť Faradej získala zákazky na viac ako 11 miliárd rubľov (150 miliónov eur), a to väčšinou bez verejnej súťaže. Vila majiteľov spoločnosti Faradej susedí s domami Medojevovcov a Ovsiannikovovcov.

Igor Medojev v rozhovore s novinármi ICJK povedal, že svoj dom v Limbachu kúpil 250.000 eur, pričom financie získal predajom svojho vidieckeho domu v Rusku. Poznamenal tiež, že príslušníci ruskej armády na dôchodku majú „dobrý dôchodok – okolo 3000 eur“.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia