Jednou vetou

Generálny advokát radí, aby sa súd EÚ nezaoberal slovinsko-chorvátskym sporom

Ilustračné foto

TASR/AP

Generálny advokát Súdneho dvora Európskej únie Priit Pikamäe v stredu povedal, že táto súdna inštancia by sa nemala zaoberať pohraničným sporom medzi Slovinskom a Chorvátskom, keďže ide o záležitosť medzinárodného, a nie únijného práva. Informovala o tom agentúra AP.

Pikamäe navrhol Súdnemu dvoru EÚ, aby vyhlásil, že nemá „právomoc rozhodnúť o žalobe, ktorú v danej veci podalo Slovinsko“. Vo svojom stanovisku uviedol, že „vymedzenie územia štátu nepatrí do sféry právomocí EÚ, a teda ani Súdneho dvora“.

Zatvoria utečenecký tábor pri hraniciach s Chorvátskom

Medzinárodný arbitrážny tribunál so sídlom v holandskom Haagu 29. júna 2017 okrem iného rozhodol, že Slovinsko by malo mať priamy prístup k medzinárodným vodám Jadranského mora. Prisúdil mu približne 80 percent rozlohy Piranského zálivu a koridor do medzinárodných vôd.

Chorvátsko, v ktorého prospech zasa tribunál rozhodol pri vytýčení pozemnej hranice, sa však z arbitrážneho konania stiahlo ešte v roku 2015 pre porušenie jeho zásad slovinskou stranou a verdikt pokladá za neplatný.

FOTO: Srbsko a Čína uskutočnili spoločné protiteroristické cvičenia

Podľa Slovinska porušilo Chorvátsko právo EÚ, keď zmienený verdikt odmietlo uplatniť. Ľubľana v stredu zopakovala, že trvá na implementácii rozhodnutia arbitrážneho tribunálu a o tejto otázke už so Záhrebom už diskutovať nebude.

Odporúčanie generálneho advokáta nie je v prípadoch, ktoré posudzuje Súdny dvor EÚ, záväzné. Sudcovia sa však jeho radou zvyčajne riadia, píše AP a dodáva, že Súdny dvor by mal vo veci rozhodnúť v najbližších mesiacoch.

Môže vás zaujímať

ŠPANIELSKO: Za deň zomrelo 932 pacientov s COVID-19