Jednou vetou

Generálny prokurátor Cox vyzval na schválenie dohody o brexite

Geoffrey Cox

foto: TASR/AP

Generálny prokurátor Anglicka a Walesu Geoffrey Cox vyzval v piatok britských poslancov, aby schválili dohodu o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Uviedol, že je to posledná šanca, ako zabezpečiť, že sa brexit odloží do 22. mája.

„Je to preto posledná príležitosť využiť naše zákonné právo,“ uviedol na začiatku rozpravy podľa agentúry Reuters, ktorá pripomína, že po ukončení debaty bude parlament hlasovať o dohode o 15.30 h SEČ. Zákonodarcovia však nebudú hlasovať o politickej deklarácii o budúcich vzťahoch medzi Londýnom a EÚ, ktorá je súčasťou dohody.

Cox uviedol, že ak poslanci dohodu v piatok schvália, „prinesie to istotu pre tisíce podnikov a milióny jednotlivcov v celej krajine i pre milión občanov našej krajiny bývajúcich v EÚ“. Podľa labouristického poslanca Chrisa Bryanta to však neprinesie „žiadnu istotu“, keďže nepôjde o schválenie celkovej dohody.

Brexit: Za Mayovej dohodu nebude hlasovať DUP ani labouristi

Podľa BBC čaká premiérku Theresu Mayovú zrejme ďalšia porážka, ale výsledok hlasovania sa očakáva tentoraz oveľa tesnejší. Niektorí poslanci vrátane bývalých konzervatívnych ministrov Borisa Johnsona či Iana Duncana Smitha totiž zmenili názor a oznámili, že dohodu podporia.

Británia mala pôvodne Európsku úniu oficiálne opustiť 29. marca. Mayová však minulý týždeň na summite EÚ v Bruseli dosiahla odklad brexitu prinajmenšom do 12. apríla, čo sa stane vtedy, keď parlament ani tretíkrát neschváli „rozvodovú dohodu“. Ak by však britský parlament dohodu na tretí pokus schválil, odišla by Británia z Únie až 22. mája. Poslanci dohodu vyrokovanú Mayovej vládou s EÚ odmietli už 15. januára a 12. marca.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia