Jednou vetou

Generálny tajomník OSN varoval pred odolnosťou Islamského štátu v Afganistane

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívne

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres uviedol, že extrémistická organizácia Islamský štát (IS) zostáva v Afganistane naďalej odolná aj napriek "okamžitým" operáciám tamojšej vlády a medzinárodných síl zameraným proti nej. Zároveň vyzval všetky ozbrojené skupiny, aby nezasahovali do blížiacich sa prezidentských volieb v krajine, informovala v utorok agentúra AFP.

Guterres v správe, ktorá kolovala v pondelok na pôde Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (BR OSN), poukázal, že v období od polovice júna do začiatku septembra sa bojovníkom IS prisúdilo 183 incidentov, čo predstavuje takmer dvojnásobok oproti 93 za rovnaké obdobie v roku 2018.

Mierové rozhovory s Talibanom sú mŕtve, vyhlásil Trump

Guterresova správa bolo napísaná predtým, než americký prezident Donald Trump v sobotu nečakane ukončil takmer celoročné úsilie o dosiahnutie politického urovnania s Talibanom. V pondelok šéf Bieleho domu vyhlásil, že mierové rozhovory USA s afganským povstaleckým hnutím sú nateraz „mŕtve“. Mali prispieť k ukončeniu 18 rokov trvajúceho konfliktu v Afganistane.

V správe generálny tajomník OSN uviedol, že rokovania Spojených štátov s Talibanom, dialóg medzi afganskými stranami v Katare a zvýšené úsilie „o dosiahnutie regionálneho konsenzu o mieri viedli k opatrnému optimizmu, že by sa čoskoro mohol začať oficiálny mierový proces“.

Taliban verí v obnovenie rokovaní s USA, Pompeo to nevylúčil

Guterres zároveň upozornil, že mierový proces môže byť trvalý jedine vtedy, keď bude inkluzívny, bude chrániť práva všetkých Afgancov a bude založený na „širokom konsenze“. Zopakoval tiež výzvu na priame rozhovory medzi Talibanom a afganskou vládou, ktoré však Taliban odmieta.

Generálny tajomník tiež vyjadril veľké znepokojenie nad „nestálou bezpečnostnou situáciou v Afganistane“. V tejto súvislosti upozornil na priame ohrozenie zo strany „protivládnych živlov“ počas prezidentských volieb naplánovaných na 28. septembra, ktoré podľa jeho slov môžu „mnohých Afgancov od hlasovania odradiť“.

Šéf afganskej tajnej služby odstúpil z funkcie

Guterres vyzval Taliban a ďalšie ozbrojené skupiny vrátane Islamského štátu, aby „prestali ohrozovať alebo zameriavať sa na volebných pracovníkov, kandidátov či voličov“. Vyzval tiež protivládne sily, aby upustili od poškodzovania volebných miest a umožnili afganskému ľudu „uplatniť si svoje politické práva v bezpečí a bez strachu z násilia“.

Dodal, že víťaz prezidentských volieb prevezme „zodpovednosť za vedenie krajiny v ďalšej fáze jej cesty smerom k stabilite a nezávislosti a predovšetkým za realizáciu dohodnutého urovnania s cieľom ukončiť zničujúci konflikt“.

Môže vás zaujímať

Karnevalový sprievod v Riu odložili na neurčito