Jednou vetou

Girkin a Dubinskij nebudú vypovedať v kauze zostrelenia letu MH17

Muž chodí medzi troskami zostreleného malajzijského dopravného lietadla na mieste havárie v blízkosti obce Hrabovo neďaleko ukrajinsko-ruskej štátnej hranice na východe Ukrajiny 17. júla 2014.

foto: TASR/AP

Bývalý minister obrany samozvanej Doneckej ľudovej republiky (DĽR) Igor Girkin, známy aj pod menom Strelkov, v stredu vyhlásil, že nebude vypovedať v prípade havárie malajzijského lietadla Boeing 777, ku ktorej došlo v Donbase pred piatimi rokmi a zahynulo pri nej všetkých 298 ľudí na palube.

„Domobrana s tým (haváriou) nemá nič spoločné. Nechcem sa k tomu ani vyjadriť, ani ja ani iní povstalci s tým nemáme nič spoločné,“ povedal Girkin podľa agentúry Interfax.

Rusko má informácie o okolnostiach letu MH17, ale nespolupracuje

Svedčiť údajne nemieni ani ďalší podozrivý — bývalý šéf spravodajskej služby DĽR Sergej Dubinskij. Ľudia z jeho okolia v rozhovore pre Interfax uviedli, že „niet o čom“ vypovedať.

„Sergej sa stiahol v roku 2014 a odvtedy žije v Rusku. Nemá nič spoločné s boeingom, nezaoberá sa vojenskými záležitosťami, žije si svoj život,“ povedal jeho predstaviteľ.

Podľa zistení organizácie Bellingcat, ktorá sa prípadom zostreleného boeingu tiež zaoberá, Dubinskij bol jedným z organizátorov prepravy ruského raketového systému BUK do Doneckej oblasti. Dubinskij bol podriadený Girkinovi a bol známy aj pod bojovým menom Chmuryj (Zamračený).

Okrem Strelkova a Dubinského holandská prokuratúra v súvislosti s kauzou letu MH17 podozrieva a vznesie obvinenie aj proti ruskému občanovi Olegovi Pulatovovi a občanovi Ukrajiny Leonidovi Charčenkovi.

Pulatov, známy pod prezývkou Giurza (Zmija) a Chalif, je podľa Spoločného vyšetrovacieho tímu (JIT) považovaný za zástupcu Dubinského a bol pri prevoze systému BUK. Charčenko, alias Krot (Krt), bol šéfom rozviedky DĽR a jedným z koordinátorov prepravy systému BUK.

JIT nebude žiadať vydanie podozrivých v kauze letu MH17, ale očakáva spoluprácu

JIT, ktorý skúmal okolnosti pádu Boeingu 777 leteckej spoločnosti Malaysian Airlines, v stredu oznámil, že na spomínané štyri osoby vydá medzinárodné zatykače a bude od ich domovských krajín žiadať, aby ich vypočula a prípadne aj vydala na stíhanie do Holandska.

Holandský prokurátor Fred Westerbeke v stredu na tlačovej konferencii v Nieuwegeine povedal, že štvorica podozrivých sa pred súdom bude zodpovedať za to, že na východnú Ukrajinu dopravila systém BUK, z ktorého vystrelená raketa zasiahla lietadlo s 298 ľuďmi na palube.

JIT už vlani v máji uviedol, že protilietadlová raketa BUK, ktorá zasiahla Boeing 777, sa nachádzala vo výzbroji 53. brigády protivzdušnej obrany z mesta Kursk ležiaceho na juhozápade Ruska.

Súdny proces so štvoricou obvinených sa začne 9. marca 2020, informovali v stredu pozostalí po obetiach, ktorí sa so správou JIT oboznámili ešte skôr ako novinári.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia