Jednou vetou

Giuliani: Trump donútil Kim Čong-una prosiť, aby sa summit konal

Americký prezident Donald Trump a vodca KĽDR Kim Čong-un

Foto: archívne, TASR/AP

Bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani v stredu s pýchou vyhlásil, že nekompromisný postoj prezidenta Donalda Trumpa donútil severokórejského vodcu Kim Čong-una prosiť, aby sa ich plánovaný historický summit, ktorý Trump náhle zrušil, predsa len konal.

Giuliani na návšteve Jeruzalema v interview pre tlačovú agentúru Associated Press (AP) odmietol názor, že takéto výroky môžu zhoršiť atmosféru pred budúcotýždňovým summitom oboch lídrov v Singapure. Giuliani dodal, že vodca Severnej Kórey musí pochopiť, že Spojené štáty sú v pozícii silnejšieho.

„To ukazuje, že prezident Trump je mocnejšia osobnosť. A rokovania nebudú pre Kima užitočné, ak sa s tým nezmieri,“ vyhlásil Giuliani pre AP.

Singapur predstavil medailu k summitu Trump-Kim a vyhlásil špeciálnu zónu

Niekdajší starosta New Yorku dodal, že Trump nemal na výber, musel stretnutie odvolať, pretože Severokórejčania urazili viceprezidenta Mikea Pencea, poradcu pre národnú bezpečnosť Johna Boltona a vyhrážali sa „zničením Spojených štátov jadrovými zbraňami“.

Po odvolaní summitu Kim rýchlo zmenil postoj, vyjadril ochotu diskutovať o denuklearizácii svojej krajiny a požiadal, aby sa summit predsa len konal, opísal situáciu Giuliani. „Preto som povedal, že o to prosil,“ vysvetlil exstarosta. Summit Trumpa a Kima sa bude konať 12. júna v Singapure.

Giuliani, Trumpov právnik v kauze vyšetrovania ruského zasahovania do amerických prezidentských volieb v roku 2016, poznamenal, že vyjadruje len svoj osobný názor a že nepatrí do tímu pre zahraničnú politiku USA.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia