Jednou vetou

Giuseppe Conte prijal poverenie na zostavenie talianskej vlády M5S a LN

Giuseppe Conte

foto: TASR/AP

Univerzitný profesor práva Giuseppe Conte prijal vo štvrtok večer opätovné poverenie na zostavenie novej talianskej vlády, na ktorej sa dohodli protisystémové Hnutie piatich hviezd (M5S) a pravicovo-populistická strana Liga Severu (LN). Premiérsku prísahu má zložiť spoločne s novými ministrami v piatok popoludní, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na talianske médiá.

Podľa správy agentúry AP Conte pred novinármi prečítal zoznam budúcich ministrov, čo naznačuje, že prezident Sergio Mattarella už akceptoval všetky mená, ktoré navrhli uvedené strany „na druhý pokus“. „Budeme pracovať s odhodlaním na zlepšení kvality života všetkých Talianov,“ povedal dezignovaný premiér.

V Španielsku hrozí vyslovenie nedôvery vláde premiéra Rajoya

Conteho, ktorý zatiaľ nemá skúsenosti s politikou, navrhli uvedené strany prezidentovi ešte minulý pondelok ako kompromisného kandidáta na premiéra. Poverenie na zostavenie vlády však po niekoľkých dňoch vrátil.

K jeho opätovnému povereniu zostavením vlády došlo po tom, ako lídri M5S a LN, Luigi Di Maio a Matteo Salvini, oznámili vo štvrtok dosiahnutie dohody o podobe spoločnej „politickej vlády“, čo má odvrátiť vymenovanie prechodnej vlády technokratov a vypísanie predčasných volieb.

Talianske strany M5S a LN dosiahli dohodu o podobe novej vlády

Podľa informácií DPA sa má stať Salvini ministrom vnútra, Di Maio zase prevezme post ministra práce. Predošlý pokus o zostavenie vlády M5S a LN, ktorú mal viesť Conte, stroskotal na nesúhlase Mattarellu s obsadením postu ministra hospodárstva euroskeptikom Paolom Savonom. Objavili sa tiež pochybnosti o Conteho kvalifikácii a taktiež špekulácie, že si prikrášlil životopis a zveličil svoj akademický kredit.

Ekonóm a bývalý predstaviteľ Medzinárodného menového fondu (MMF) Carlo Cottarelli, ktorého Mattarella po minulotýždňovom neúspechu Conteho požiadal o vytvorenie vlády technokratov, vo štvrtok oznámil, že sa tejto úlohy vzdáva. Ako povedal po večernom stretnutí s Mattarellom, vytvorenie takéhoto kabinetu „už nie je nutné“.
Podľa pôvodných informácií sa malo stretnutie Mattarellu s Contem uskutočniť až v piatok večer.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia