Globálny strašiak oslavuje 89 rokov. Do slovenskej politiky ho zatiahol Fico

Georgeovi Sorosovi sa podarilo v priebehu desiatok rokov nazhromaždiť veľké bohatstvo

autorská koláž hlavne.sk, TASR, Michal Psota,

Kontroverzný muž opradený mýtmi a legendami. Miliardár, ktorý rozdal nezanedbateľnú časť svojho majetku, aby ovplyvnil dianie vo svete. Kto je George Soros, dnešný narodeninový oslávenec, a ako sa z neho stal celosvetový strašiak číslo jedna?

Denník Financial Times zvolil Georgea Sorosa za Osobnosť roka 2018

George Soros má už 89 rokov. Napriek tomu je stredobodom konšpirácií a jeho menom operoval napríklad aj expremiér Róbert Fico po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej v snahe zdiskreditovať protesty Za slušné Slovensko. Ľudí okolo Juraja Šeligu, Karolíny Farskej a ďalších doslova nazýval „sorošovými deťmi“.

„Kto chcel naozaj smrť našich detí?“ pýtajú sa J. Kuciak a Z. Kušnírová

Narodil sa 12. augusta v Budapešti do židovsko-maďarskej rodiny, ktorá nebola komfortná so svojimi koreňmi a čoskoro si zmenila meno zo Schwartz na Soros. Najmä Georgeov (Györgyho) otec nachádzal v novom mene veľkú záľubu. Bol totižto vášnivým používateľom Esperanta, v ktorom toto meno znamenalo „bude stúpať“ alebo „vzlietne“.

Soros dostal Schumpeterovu cenu za podporu vedy

Holokaust a emigrácia

Georgova rodina patrila do vyššej strednej triedy. Peniaze ich však neochránili pred nenávisťou Tretej ríše, ktorá ovládla rodné Maďarsko. Vojnu prežili len vďaka tomu, že sa im podarilo zadovážiť falošné dokumenty potvrdzujúce ich kresťanskú vieru. George neskôr spomínal, že jeho otec v tomto období nezachránil len vlastnú rodinu, ale pomohol prežiť aj mnohým ďalším prenasledovaným Židom.

Fico to povedal jasne. Čo si myslí o iniciatíve Za Slušné Slovensko?

Po vojne, v roku 1947, krajinu opustili a emigrovali do Veľkej Británie, kde George vyštudoval filozofiu na prestížnej London School of Economics. Vystriedal viacero zamestnaní, kým nezakotvil vo svete veľkých peňazí. Stal sa bankárom a úspešným finančníkom.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy je znepokojené zákonom „Zastavme Sorosa“

Georgeovi Sorosovi sa podarilo v priebehu desiatok rokov nazhromaždiť pomerne veľké bohatstvo. Profitoval aj na finančných krízach, ktoré mali negatívny dopad na životy bežných ľudí, napríklad na prepade britskej libry v roku 1992. Je jasné, že využil svoju výnimočne dobrú znalosť trhov, aby zabezpečil, že to budú práve jeho fondy, ktoré na krízach zarobia. Okrem toho sa stal aj stredobodom konšpirácií, ktoré tvrdia, že situáciu na trhoch nielen využíval, ale aj aktívne formoval.

Kto zosadí Trumpa? Demokratickým debatám dominovali ženy a progresívci

Nadácia otvorenej spoločnosti

George ani po odchode do Británie a neskôr do USA nezabudol na rodnú zem. Stredná a východná Európa zostala navždy v jeho hľadáčiku. Investoval časť svojich zdrojov, aby podporil rozvoj demokracie a podkopal tak základy Sovietskeho impéria. Financoval poľskú Solidaritu, ale aj Chartu 77, či disidenta Sakharova. V roku 2009 zasa v tejto časti sveta investoval 100 miliónov dolárov, aby tak zmiernil dopad finančnej krízy na chudobných, dobrovoľnícke a neziskové organizácie.

Mimovládky chcú reformy polície, prokuratúry a ústavného súdu

View this post on Instagram

A tento poznáte?

A post shared by Nadácia Otvorenej Spoločnosti (@nadaciaotvorenejspolocnosti) on

Nadácia otvorenej spoločnosti, do ktorej Soros investoval 32 miliárd dolárov je jeho vlajkovou loďou v boji za slobodnú, demokratickú a progresívnu spoločnosť. Za posledné roky sa stala terčom útokov nielen v nedemokratických krajinách ako Bielorusko (prezident Lukašenko je považovaný za posledného európskeho diktátora), ale aj v Sorosovom rodnom Maďarsku. Orbánov Fidesz vedie voči Sorosovi otvorene negatívnu kampaň a viní ho za utečeneckú krízu spred pár rokov.

Orbán o Čaputovej: Ctí si Maďarov i Vyšehradskú štvorku, čo je chvályhodné

Ako z propagandistického pamfletu

George Soros je bez debaty veľmi bohatý a zároveň výnimočne politicky angažovaný človek. Využíva hojné zdroje, ktoré počas svojho života nazhromaždil, aby posunul svet bližšie k vízii, ktorú považuje za ideálnu. Voči podobným činnostiam samozrejme môžeme mať výhrady, je však nehanebné stotožňovať Sorosove aktivity s konšpiráciou o židovskej nadvláde vo svete, ktorá viedla k neospravedlniteľným tragédiám z tridsiatych a štyridsiatych rokov minulého storočia.

V blízkosti Sorosovej rezidencie našli výbušninu

Prvú veľkú rolu dostal ako 49-ročný. Funès rozosmieva aj po rokoch!

Antisemitizmus nemôže mať v spravodlivej spoločnosti žiaden priestor. Politickí lídri ako Viktor Orbán, Róbert Fico, Donald Trump a ďalší by si mali dobre rozmyslieť, či chcú túto kartu (explicitne ale aj implicitne) využívať aj naďalej a burcovať vášne, ktoré vrú pod povrchom našej spoločnosti. Je to nebezpečná hra, ktorá nemusí mať žiadnych víťazov a zároveň môže zmárniť všetko, o čo sme sa od druhej svetovej vojny a od pádu železnej opony snažili.

Trump môže oslavovať. Takto sa pobili jeho demokratickí súperi

Môže vás zaujímať

Vo Francúzsku pokračuje rozsiahly štrajk proti dôchodkovej reforme