Jednou vetou

Grécka polícia zasahovala slzotvorným plynom proti migrantom na Lesbose

Ilustračný záber

foto: TASR/AP

Grécka polícia použila v stredu slzotvorný plyn proti migrantom, ktorí násilne protestovali v preľudnenom utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos a žiadali, aby ich premiestnili na pevninu. Informovala o tom agentúra DPA.

Protestovať začalo v tábore zhruba 50 mladých ľudí. Niektorí na policajtov a zamestnancov tábora hádzali kamene, polícia reagovala slzotvorným plynom. Z miesta nijaké zranenia nehlásili.

Utečenecký tábor Moria bol postavený pre približne 3000 ľudí, aktuálne ich v ňom ale žije zhruba 9000. Situácia je tam podobná ako aj v iných preľudnených táboroch na gréckych ostrovoch Chios, Samos, Leros a Kos ležiacich taktiež v Egejskom mori.  Vo viacerých z týchto táborov spracúvajú žiadosti o azyl, ktoré im predkladajú osoby prichádzajúce z Turecka.

Bolsonaro obvinil komisárku OSN zo zasahovania do záležitostí Brazílie

V súlade s migračnou dohodou, ktorú dosiahla EÚ s Tureckom v roku 2016, sa tí, ktorých žiadosti zamietnu, vrátia do Turecka. Proces spracúvania však spomaľujú stále ďalší prichádzajúci migranti, v dôsledku čoho sú tábory preľudnené, píše DPA.

Grécke úrady tento týždeň previezli z tábora Moria na pevninu veľké skupiny žiadateľov o azyl. V pondelok dopravili z Lesbosu do Solúna vyše 630 žiadateľov o azyl a v utorok vyše 780 ďalších. Tieto osoby zo Solúna následne previezli do neďalekých utečeneckých táborov. Išlo o prevažne zraniteľných ľudí. Úrady ich chceli ochrániť a zároveň zlepšiť situáciu v tábore.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom