Jednou vetou

Grécka prezidentka sa oficiálne ujala funkcie

Prvá prezidentka Grécka, bývalá sudkyňa Katerína Sakellaropoúlouová,

foto: SITA, AP, Thanassis Stavrakis

Piatková ceremónia sa konala v takmer prázdnom parlamente.

Prvá prezidentka Grécka, 63-ročná bývalá sudkyňa Katerína Sakellaropoúlouová, zložila v piatok prezidentský sľub. Stalo sa tak takmer dva mesiace po tom, čo jej parlament drvivou väčšinou hlasov vyslovil svoju podporu.

Piatková ceremónia sa konala v takmer prázdnom parlamente, čo je súčasťou opatrení proti šíreniu koronavírusu. Prítomná bola len hŕstka poslancov a limitovaný počet novinárov.

V Grécku sú zatvorené školy, univerzity, kiná, divadlá, posilňovne aj nočné kluby. Úrady vyzývajú ľudí, aby ostali doma a vyhli sa veľkým zhromaždeniam v snahe utlmiť šírenie epidémie.

V krajine doteraz potvrdili 117 prípadov nákazy koronavírusom a jedno úmrtie. Ceremóniu skladania prezidentského sľubu vysielala naživo štátna televízia.

Grécko má historicky nízky počet žien na vysokých politických postoch. V súčasnom kabinete rovnako s výnimkou jednej zastávajú všetky funkcie muži. Sakellaropoúlouová vystriedala v prezidentskom kresle 69-ročného konzervatívca Prokópisa Pavlópoulosa. Funkciu bude vykonávať päť rokov.

Môže vás zaujímať

Premiér Babiš uviedol do úradu nového ministra zdravotníctva