Jednou vetou

Grécko musí vyplatiť kompenzácie 11 väzňom

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Grécko musí vyplatiť po 11.000 eur každému z väzňov, ktorí boli obeťami zlého zaobchádzania počas policajného zásahu vo väznici v meste Grevena v roku 2013. Informovala o tom vo štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na správy z Európskeho súdu pre ľudské práva (ECHR).

Grécke úrady v roku 2013 poslali do väznice v meste Grevena v severnej časti krajiny špeciálnu policajnú a protiteroristickú jednotu, pretože sa obávali, že väzni plánujú vzburu alebo útek.

Dvadsaťdva väzňov sa obrátilo na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. Údajne boli obeťou zlého zaobchádzania a mučenia vrátanie streľby laserovými zbraňami a bitia obuškami.

Francúzsko uvalí sankcie na 18 Saudskoarabov v súvislosti s vraždou Chášukdžího

Grécka vláda tvrdí, že polícia použila nevyhnutné prostriedky po tom, ako sa niektorí z väzňov bránili prehliadke, obliali policajtov kávou alebo do nich hádzali rôzne predmety.

Európsky súd pre ľudské práva potvrdil požiadavky 11 väzňov, ktorí mali viditeľné stopy zranení ešte aj tri týždne po incidente pri prehliadke súdnym lekárom.

Polícia sa proti väzňom podľa súdu dopustila zlého zaobchádzania, nie mučenia. Súd takisto rozhodol, že grécke úrady sťažnosti väzňov dôkladne nevyšetrili.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia