Jednou vetou

Grécko podporilo výzvu bolívijského lídra na pokojné riešenie krízy vo Venezuele

Grécky premiér Alexis Tsipras

Foto: TASR/AP

Grécky ľavicový premiér Alexis Tsipras podporil výzvy Bolívie, aby sa závažná politická a finančná kríza vo Venezuele riešila prostredníctvom rokovaní. Informovala o tom v piatok agentúra AP.

 Množstvo členských krajín Európskej únie je medzi 50 štátmi, ktoré uznali opozičného lídra Juana Guaidóa za legitímneho dočasného prezidenta Venezuely. Ten bojuje proti hlave štátu Nicolásovi Madurovi a jeho režimu. Členské krajiny EÚ chcú, aby sa venezuelské problémy vyriešili prezidentskými voľbami.

Tsiprasova strana Syriza má však priateľské vzťahy s ľavicovými subjektmi v Južnej Afrike a vyjadrila Madurovi podporu. Bolívijský prezident Evo Morales chce, aby Tsipras prinútil EÚ k rozhovorom medzi venezuelskou vládou a opozíciou. Morales, ktorý je na ceste po Európe, sa v piatok stretol s Tsiprasom v Aténach.

Juan Guaidó plánuje opäť otvoriť ropný sektor súkromným firmám

Guaidó pohrozil, že požiada o intervenciu zvonka, „keď príde čas“. Poukázal v tejto súvislosti na ústavu, ktorá povoľuje „použitie venezuelskej vojenskej misie v zahraničí alebo cudzincov vnútri krajiny“.

Vo februári došlo na venezuelsko-kolumbijských hraniciach ku krvavým zrážkam, pri ktorých bezpečnostné zložky prekazili pokusy Guaidóových prívržencov dostať do krajiny humanitárnu pomoc poskytnutú prevažne Spojenými štátmi. Štyria ľudia prišli pri násilnostiach o život a stovky ďalších utrpeli zranenia.

Môže vás zaujímať

V Istanbule otvorili dve nové nemocnice pre pacientov s koronavírusom