Grécko privítalo ústretové kroky Macedónska

Ilustračné foto

zdroj: TASR/AP

Grécke ministerstvo zahraničných vecí privítalo v utorok večer v Aténach rozhodnutie macedónskej vlády premenovať letisko v Skopje a diaľnicu vedúcu k macedónsko-gréckej štátnej hranici v súlade s prísľubom, ktorý dal macedónsky premiér Zoran Zaev predsedovi gréckej vlády Alexisovi Tsiprasovi na stretnutí počas Svetového ekonomického fóra v Davose.

Tak letisko, ako aj diaľnica už neponesú meno Alexandra Veľkého. Grécky rezort diplomacie to označil za pozitívny krok a vyjadril nádej, že sa ním začne nová kapitola vo vzťahoch oboch štátov a národov. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Využívanie mena macedónskeho panovníka vnímali v Grécku ako „provokáciu“ a „prevzatie gréckej histórie“ majoritne slovanským Macedónskom.

Vzdušný prístav v Skopje ponesie odteraz názov Skopje International Airport (Medzinárodné letisko Skopje) a spomínaná diaľnica bude mať názov Prijatelstvo.

Macedónsko je názov najväčšej gréckej provincie

Grécko požaduje, aby si susedná krajina zmenila svoj názov, pretože rovnako sa nazýva aj najväčšia grécka provincia. Masy Grékov vyjadrili v uliciach, a väčšina respondentov i v prieskumoch verejnej mienky, že sú proti kompromisnému riešeniu sporu okolo názvu susednej krajiny, v ktorom by sa podľa ich názoru vôbec nemal objaviť termín Macedónsko.

Kauza zaťažuje už viac ako štvrťstoročie bilaterálne vzťahy oboch krajín a Grécko v dôsledku nej vetuje vstup Macedónska do Severoatlantickej aliancie (NATO) a Európskej únie (EÚ).

Macedónsko využíva dočasne – kým sa spor úplne nevyrieši – so súhlasom gréckej strany názov Bývalá juhoslovanská republika Macedónsko (FYROM), pod ktorým túto krajinu v roku 1993 prijali aj do Organizácie Spojených národov.

Môže vás zaujímať

Protesty proti dôchodkovej reforme pokračujú, účasť však klesla