Grécky minister obrany chce referendum alebo voľby o dohode s Macedónskom

Grécky minister obrany Panos Kammenos

Foto: TASR

Grécky minister obrany a vodca pravicovo orientovanej koaličnej strany Nezávislí Gréci Panos Kammenos v utorok vyhlásil, že nedovolí ratifikáciu dohody o budúcom názve Macedónska v gréckom parlamente dovtedy, kým ju voliči neschvália vo všeobecných voľbách alebo v referende. Informuje o tom agentúra AP.

Kammenosove vyjadrenia naznačujú, že je pripravený nechať padnúť vládu premiéra Alexisa Tsiprasa v súvislosti s kompromisnou dohodou so severným susedom, podľa ktorej by sa Macedónsko v budúcnosti malo volať Republika Severné Macedónsko.

Kompromis podpísali ministri zahraničných vecí Macedónska a Grécka 17. júna, v oboch krajinách však má mnoho odporcov. Radikáli namietajú, že obsahuje príliš veľa ústupkov voči druhej strane. Grécko nesúhlasilo s názvom Macedónsko (v macedónčine Makedonija), pretože sa zhoduje s názvom historického severogréckeho regiónu (v starogréčtine Makedoniá). Atény to dávali do súvislosti s možnými územnými nárokmi zo strany Skopje a namietali, že Macedónsko si tým uzurpuje staroveké grécke dedičstvo.

Čítajte viac: Grécka ekonomika je na najlepšej ceste vymaniť sa z dlhu

Macedónsky prezident Gjorge Ivanov minulý týždeň oficiálne odmietol podpísať dohodu, ktorú už ratifikoval macedónsky parlament. Odôvodnil to tým, že je protiústavná. Parlament bude o nej znovu rokovať tento týždeň a po jej opätovnom ratifikovaní ju už Ivanov nebude môcť blokovať.

K oficiálnej zmene názvu i macedónskej ústavy by však malo dôjsť až po referende, ktoré je naplánované na september alebo október. Ak občania dohodu v plebiscite odmietnu, budú nasledovať predčasné voľby. Premiér Zoran Zaev minulý týždeň avizoval, že v prípade neúspešného referenda zo svojej funkcie odstúpi.

Grécky parlament má hlasovať o dohode až po tom, čo Macedónsko splní všetky požadované kroky, medzi ktoré patria i ústavné zmeny, pripomína AP.

Môže vás zaujímať

VIDEO: Ozbrojenci vtrhli na nakrúcanie klipu rapera Boobu; strieľalo sa