Jednou vetou

Grécky najvyšší súd nariadil vydať Rusa podozrivého z kyberzločinov do Francúzka

Ilustračná foto

foto: TASR

Grécky najvyšší súd v stredu nariadil, aby do Francúzska vydali ruského občana Alexandra Vinnika, ktorý je podozrivý z finančných machinácií s digitálnou menou bitcoin a prania špinavých peňazí. S odvolaním sa na zdroje z prostredia gréckej justície o tom informovala agentúra AFP.

Verdikt by zjavne mal byť riešením právneho sporu, v rámci ktorého súd posudzoval aj nárok Ruska a Spojených štátov, taktiež žiadajúcich o vydanie podozrivého Rusa, konštatuje AFP. Vinnika zadržali v júli 2017 na polostrove Chalkidiki na severe Grécka, kde trávil dovolenku, na základe zatykača vydaného americkými orgánmi.

Grécky najvyšší súd už v roku 2017 odobril žiadosti o jeho vydanie – najskôr zo strany Spojených štátov a následne i Ruska. V stredu však rozhodol, že namiesto toho bude Rus vydaný do Francúzka, keďže práve Paríž na neho vydal európsky zatykač, ktorý podľa zdroja AFP umožňuje priamejší vydávací postup.

Zadržali Rusa a niekoľko miestnych za špionáž v prospech Moskvy

Francúzsko požiadalo o vydanie Vinnika pre podozrenie z tzv. kyberzločinov, legalizácie príjmu z trestnej činnosti, členstva v zločineckej organizácii a vydierania.

Podľa francúzskych vyšetrovateľov obral podozrivý o peniaze tisíce ľudí po celom svete vrátane približne 100 Francúzov, keď podnikal kyberútoky prostredníctvom svojej bitcoinovej platformy BTC-e, niekdajšieho najväčšieho a najpoužívanejšieho servera slúžiaceho ako zmenáreň digitálnej meny.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia