Jednou vetou

Grécky premiér po porážke v eurovoľbách vyzval na predčasné parlamentné voľby

Grécky premiér Alexis Tsipras

Foto: TASR/AP

Grécky premiér Alexis Tsipras v nedeľu vyhlásil, že požiada o konanie predčasných volieb. Reagoval tak na porážku jeho strany Syriza vo voľbách do európskeho parlamentu (EP), ako aj v prvom kole komunálnych volieb, ktoré sa konali taktiež v nedeľu. Písala o tom agentúra AFP.

„Hneď po druhom kole komunálnych volieb (2. júna) požiadam prezidenta, aby okamžite vypísal nové parlamentné voľby,“ vyhlásil Tsipras počas televízneho vystúpenia.

Na podanie demisie vyzval v nedeľu premiéra aj grécky opozičný líder Kyriakos Mitsotakis. Urobil tak po zverejnení prvých odhadov tamojších výsledkov volieb do EP, podľa ktorých v nich zvíťazila Mitsotakisova strana.

„Je zrejmé, že grécki občania vyslovili svoju nedôveru tejto vláde… Premiér musí prevziať zodpovednosť. Musí rezignovať a v krajine by sa čo najskôr mali konať parlamentné voľby,“ uviedol Mitsotakis.

Víťazom eurovolieb v Poľsku je podľa exit pollu vládnuca strana PiS

Podľa tzv. exit pollov by Mitsotakisova strana Nová demokracia (ND) mala získať 32,8 percenta odovzdaných hlasov, zatiaľ čo vládnucej ľavicovej strane Syriza predpovedajú zisk 24 percent.

Za nimi nasledujú Socialisti so ziskom 7,8 percenta, Komunistická strana Grécka (KKE) so ziskom 5,6 percenta a krajne pravicová strana Zlatý úsvit so ziskom 4,8 percenta. Nacionalistická strana Riešenie pre Grécko (Greek Solution) by získala 4,1 percenta hlasov.  Parlamentné voľby sú v Grécku naplánované na október.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia