Grécky premiér zablahoželal Macedónsku k schváleniu zmeny ústavy

Grécky premiér Alexis Tsipras

Foto: TASR/AP

Grécky premiér Alexis Tsipras zablahoželal v piatok svojmu macedónskemu kolegovi Zoranovi Zaevovi po tom, čo poslanci v Skopje schválili novelizáciu ústavy, na základe ktorej sa krajina oficiálne premenuje na Republiku Severné Macedónsko. Informovala o tom agentúra AFP.

„Premiér zablahoželal pánovi Zaevovi k úspešnému zakončeniu procesu novelizácie ústavy Bývalej juhoslovanskej republiky Macedónsko,“ uviedla v stanovisku kancelária gréckeho premiéra.

Macedónsky parlament schválil zmenu názvu krajiny

Macedónski zákonodarcovia prijali v piatok štyri pozmeňujúce návrhy vrátane dodatku o premenovaní krajiny. V prospech novelizácie zahlasovalo 81 poslancov, proti nebol žiadny.

Na prijatie pozmeňujúcich návrhov bola potrebná dvojtretinová väčšina – 80 hlasov v 120-člennom zákonodarnom zbore. Nacionalistická opozícia rozpravu i hlasovanie bojkotovala.

Názvoslovná zmena nasleduje po dohode so susedným Gréckom, ktoré je zaviazané podmienkami stiahnuť svoje námietky proti vstupu Macedónska do NATO a potenciálne aj do Európskej únie. Na to, aby dohoda vstúpila do platnosti, ju musí v nadchádzajúcich týždňoch ratifikovať grécky parlament.

Tsipras už skôr tento týždeň uviedol, že ratifikácia príslušnej dohody sa od gréckeho parlamentu bude požadovať do konca januára.

Maďarský analytik: Orbán chcel ukázať, že v Maďarsku dobre funguje demokracia

„V priebehu desiatich dní od oznámenia výsledku (hlasovania macedónskeho parlamentu)… budeme hlasovať o schválení príslušnej dohody,“ povedal Tsipras v rozhovore pre televíznu stanicu Open TV.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie