Grenell so srbským prezidentom hovoril o riešení konfliktu s Kosovom

Richard Grenell

zdroj: REUTERS

Osobitný vyslanec USA pre mierové rokovania medzi Srbskom a Kosovom Richard Grenell vo štvrtok počas návštevy Belehradu povedal, že obe strany budú musieť "úzko a rýchlo spolupracovať" a pozerať smerom do budúcnosti. Informovala o tom agentúra Tanjug.

Americký prezident Donald Trump vymenoval Grenella za špeciálneho vyslanca pre mierové rozhovory medzi Belehradom a Prištinou minulý týždeň, uviedla agentúra Reuters. Grenell je zároveň veľvyslancom USA v Nemecku.

„Cieľom je viesť našich partnerov Srbsko a Kosovo ku komplexnému riešeniu s cieľom upokojiť miesta konfliktu v tejto oblasti,“ povedal Grenell, ktorého vyjadrenia sprostredkoval tlačový odbor kancelárie srbského prezidenta.

Srbský prezident Aleksandar Vučič Grenella oboznámil s postojom Srbska v súvislosti s dialógom s Kosovom a pozíciou Srbov v provincii Kosovo a Metohija. Prezident takisto pripomenul záväzok Srbska vyriešiť vzťahy medzi Belehradom a Prištinou prostredníctvom dialógu.

Grenell vyjadril presvedčenie vlády amerického prezidenta Trumpa, že hospodársky rozvoj, tvorba pracovných miesť a posilnenie možností v oblasti obchodu sú rozhodujúce na zabezpečenie pretrvávajúceho mieru. Grenell sa v Belehrade stretol aj so srbskou premiérkou Anou Brnabičovou.

Srbsko, Albánsko a S. Macedónsko sa dohodli na hospodárskej spolupráci

Vyslanec USA ešte v stredu pricestoval do Kosova a podľa Reuters má obnoviť rokovania tejto krajiny so Srbskom s cieľom dosiahnuť dohodu, ktorá Kosovu vydláždi cestu k členstvu v Organizácii Spojených národov (OSN).

V Kosove sa minulú nedeľu konali predčasné parlamentné voľby, v ktorých víťazné opozičné strany počtom hlasov prekonali niekdajších bojovníkov za nezávislosť, vládnucich od vojny spred 20 rokov. Ľavicová nacionalistická strana Sebaurčenie (Vetëvendosje; LVV) získala 26 percent hlasov, o jedno percento viac ako konzervatívna stredopravicová Demokratická liga Kosova (LDK).

Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, no Srbsko ho stále považuje za svoje územie. Väčšina členských štátov OSN jeho samostatnosť uznala. Slovensko nezávislosť Kosova oficiálne neuznalo.

Môže vás zaujímať

Katalánskych lídrov odsúdili na dlhoročné tresty