Jednou vetou

Grenell so srbským prezidentom hovoril o riešení konfliktu s Kosovom

Richard Grenell

zdroj: REUTERS

Osobitný vyslanec USA pre mierové rokovania medzi Srbskom a Kosovom Richard Grenell vo štvrtok počas návštevy Belehradu povedal, že obe strany budú musieť "úzko a rýchlo spolupracovať" a pozerať smerom do budúcnosti. Informovala o tom agentúra Tanjug.

Americký prezident Donald Trump vymenoval Grenella za špeciálneho vyslanca pre mierové rozhovory medzi Belehradom a Prištinou minulý týždeň, uviedla agentúra Reuters. Grenell je zároveň veľvyslancom USA v Nemecku.

„Cieľom je viesť našich partnerov Srbsko a Kosovo ku komplexnému riešeniu s cieľom upokojiť miesta konfliktu v tejto oblasti,“ povedal Grenell, ktorého vyjadrenia sprostredkoval tlačový odbor kancelárie srbského prezidenta.

Srbský prezident Aleksandar Vučič Grenella oboznámil s postojom Srbska v súvislosti s dialógom s Kosovom a pozíciou Srbov v provincii Kosovo a Metohija. Prezident takisto pripomenul záväzok Srbska vyriešiť vzťahy medzi Belehradom a Prištinou prostredníctvom dialógu.

Grenell vyjadril presvedčenie vlády amerického prezidenta Trumpa, že hospodársky rozvoj, tvorba pracovných miesť a posilnenie možností v oblasti obchodu sú rozhodujúce na zabezpečenie pretrvávajúceho mieru. Grenell sa v Belehrade stretol aj so srbskou premiérkou Anou Brnabičovou.

Srbsko, Albánsko a S. Macedónsko sa dohodli na hospodárskej spolupráci

Vyslanec USA ešte v stredu pricestoval do Kosova a podľa Reuters má obnoviť rokovania tejto krajiny so Srbskom s cieľom dosiahnuť dohodu, ktorá Kosovu vydláždi cestu k členstvu v Organizácii Spojených národov (OSN).

V Kosove sa minulú nedeľu konali predčasné parlamentné voľby, v ktorých víťazné opozičné strany počtom hlasov prekonali niekdajších bojovníkov za nezávislosť, vládnucich od vojny spred 20 rokov. Ľavicová nacionalistická strana Sebaurčenie (Vetëvendosje; LVV) získala 26 percent hlasov, o jedno percento viac ako konzervatívna stredopravicová Demokratická liga Kosova (LDK).

Kosovo vyhlásilo nezávislosť v roku 2008, no Srbsko ho stále považuje za svoje územie. Väčšina členských štátov OSN jeho samostatnosť uznala. Slovensko nezávislosť Kosova oficiálne neuznalo.

Môže vás zaujímať

FRANCÚZSKO: Muž zastrelil troch ľudí, postrelil aj seba