Jednou vetou

Gruzínsko povedie Zurabišviliová, volebná komisia zrátala už všetky hlasy

Salome Zurabišviliová

foto: TASR/AP

Podľa konečných výsledkov stredajšieho druhého kola prezidentských volieb v Gruzínsku získala ich víťazka Salome Zurabišviliová 59,52 percenta hlasov. Jej súpera Grigola Vašadzeho podporilo 40,48 percenta voličov. Oznámila to vo štvrtok ústredná volebná komisia po sčítaní všetkých hlasov, informovala agentúra AFP.

V prvom kole prezidentských volieb z 28. októbra podporilo bývalú ministerku zahraničných vecí Zurabišviliovú 38,6 percenta voličov, Vašadze získal 37,7 percenta hlasov.

Zurabišviliová sa už poďakovala svojim stúpencom za podporu v druhom kole volieb. „Ďakujem vám za dôveru. Budem prezidentkou všetkých gruzínskych občanov – tých, ktorí ma podporovali, aj tých, ktorí za mňa nehlasovali,“ povedala novinárom v Tbilisi. Zároveň konštatovala, že jej najdôležitejším cieľom je „jednota spoločnosti a zabezpečenie stability v krajine“.

EÚ a Gruzínsko sa v Bruseli dohodli na posilnení spolupráce a partnerstva

Zurabišviliová kandidovala ako nezávislá s podporou vládnej strany Gruzínsky sen – demokratické Gruzínsko. Vašadzeho nominovala bývalá vládnuca strana Zjednotené národné hnutie (ENM).

Strana Gruzínsky sen dominuje v gruzínskej politike posledných päť rokov a snaží sa rozvíjať vzťahy s Ruskom aj Európskou úniou. Opozičná koalícia na čele s hnutím ENM presadzuje integráciu s Európskou úniou a NATO.

Prezidentské voľby na Ukrajine budú 31. marca 2019

Minulý víkend protestovali v Tbilisi desaťtisíce ľudí proti Vašadzemu, keďže sa zaviazal omilostiť bývalého prezidenta Michaila Saakašviliho, ktorého mnohí Gruzínci považujú za zodpovedného za vojnu s Ruskom. Podľa organizátorov sa na proteste zúčastnilo viac ako 90.000 ľudí. Gruzínske úrady už skôr v tomto roku odsúdili Saakašviliho v neprítomnosti na šesť rokov väzenia za zneužitie právomocí. V súčasnosti žije v Holandsku.

Tohtoročné voľby hlavy štátu boli poslednou priamou voľbou prezidenta v tejto kaukazskej republike. Vlani totiž došlo k zmene ústavy a budúcich gruzínskych prezidentov už bude vyberať 300-členný zbor pozostávajúci z poslancov parlamentu a regionálnych politických predstaviteľov. Gruzínsko si od roku 1991 volilo prezidenta už po siedmy raz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia