Jednou vetou

Guterres je ochotný stretnúť sa s korunným princom ohľadom Jemenu

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívne

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník Organizácie Spojených národov (OSN) António Guterres v stredu uviedol, že je pripravený stretnúť sa so saudskoarabským korunným princom Muhammadom bin Salmánom, aby pokračovali v diplomatických krokoch v snahe ukončiť vojnu v Jemene. Informovala o tom agentúra AFP.

Pompeo: Konflikt v Jemene by bol bez americkej podpory Rijádu oveľa horší

Guterres odcestuje v stredu do argentínskeho hlavného mesta Buenos Aires, kde sa zúčastní na summite skupiny G20.

Pre princa to bude jeho prvá na významné medzinárodné podujatie od brutálnej vraždy novinára Džamála Chášukdžího na saudskoarabskom konzuláte v Istanbule 2. októbra.

Generálny tajomník OSN novinárom povedal, že „existuje šanca“, že rozhovory o ukončení vojenského konfliktu v Jemene by mohli vo Švédsku začať už začiatkom decembra.

„Som pripravený prediskutovať to s korunným princom alebo aj s iným saudskoarabským predstaviteľom, pretože si myslím, že v tejto chvíli ide o veľmi dôležitý cieľ,“ povedal Guterres.

Vodca Hamasu oznámil, že ho pozvali do Moskvy

Guterresova vyjadril ochotu uskutočniť rozhovory so sauskoarabským lídrom v čase špekulácií, že 33-ročný korunný princ môže byť na summite skupiny G20 v súvislosti s vraždou novinára, ktorá vzbudila celosvetové pobúrenie, považovaný za „vydedenca“.

„Čo sa týka Jemenu, sme vo veľmi rozhodujúcej chvíli,“ zdôraznil Guterres a dodal, že o tejto téme hovoril v stredu s osobitným vyslancom OSN pre Jemen Martinom Griffithsom.

„Verím, že existuje šanca odštartovať efektívne rokovania vo Švédsku už začiatkom decembra, ale ešte tam nie sme,“ povedal.

Podľa diplomatov OSN sa Griffiths pokúša ovplyvniť šiitských povstalcov húsíov a jemenskú vládu podporovanú Saudskou Arábiou, aby sa vrátili za rokovací stôl vo Švédsku, a to už 3. decembra.

Guterres, ktorý vyzval na dôkladné a transparentné vyšetrenie Chášukdžího vraždy, dodal, že sa nebude zdráhať zopakovať tento svoj postoj ani počas súkromného rozhovoru s korunným princom.

VIDEO: Chuck Norris prišiel do Maďarska. Orbán mu ukázal komando

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia