Jednou vetou

Guterres navštívil islamské centrum a sľúbil ochranu náboženských miest

Generálny tajomník OSN António Guterres, archívne

Foto: TASR/AP

Generálny tajomník OSN António Guterres navštívil v piatok Islamské kultúrne centrum (ICC) v New Yorku, kde prisľúbil pomoc pri ochrane náboženských miest na celom svete. Informovala o tom agentúra AFP. Guterres tak spravil týždeň po streľbe v novozélandskej mešite, pri ktorej zahynulo 50 ľudí.

Hlavná mešita je znova sprístupnená pre veriacich

„Mešity a všetky miesta modlitieb a rozjímania by mali byť útočiskom, nie miestom teroru. Veriaci sa musia cítiť pri bohoslužbách bezpečne,“ uviedol šéf OSN, ktorého citovala AFP. Zhromaždení v ICC na Manhattane vyjadrili solidaritu s moslimskou komunitou na Novom Zélande.

Guterres oznámil, že poveril španielskeho diplomata Miguela Moratinosa, aby vypracoval akčný plán pre OSN na podporu a ochranu náboženských lokalít.

Moratinos stojí na čele Združenia OSN pre civilizácie – skupiny pod vedením Španielska a Turecka, ktorá sa snaží zlepšiť vzťahy medzi kultúrami.

Obnovené nepokoje na palestínsko-izraelskej hranici si vyžiadali dve obete

Skupina osloví vlády, náboženských lídrov a organizácie, s ktorými prerokuje spôsoby prevencie pred útokmi, k akému došlo v novozélandskom meste Christchurch.

Podľa jeho slov je tento útok „absolútne šokujúci“, ale „možno nie absolútne prekvapujúci“ vzhľadom na vzostup protimoslimských nálad, antisemitizmu a bigotnosti.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia