Jednou vetou

Haftarova armáda zintenzívnila bombardovanie v Tripolise

Ilustračné foto

TASR/AP

Jednotky samozvanej Líbyjskej národnej armády (LNA), ktorým velí poľný maršal Chalífa Haftar, v ostatných dvoch dňoch zintenzívnili bombardovanie v oblasti hlavného mesta Tripolis.

Terčom náletov a delostreleckej paľby sa stali pozície znepriatelených milícií, ktoré stola na strane medzinárodne uznanej vlády sídliacej v Tripolise, informovala v pondelok agentúra AP.

Sily lojálne vláde v Tripolise spustili protiofenzívu

Nálety hlásili zo štvrte Abú Salím ležiacej asi sedem kilometrov od centra mesta a tiež z troch obcí nachádzajúcich sa južne od metropoly.

Poľný maršal Chalífa Haftar, podporujúci konkurenčnú vládu sídliacu v meste Tobruk na východe Líbye, nariadil 4. apríla svojej LNA začať ofenzívu s cieľom dobyť hlavné mesto Tripolis, ležiace na severozápadnom pobreží krajiny.
Pri zrážkach zahynulo dosiaľ najmenej 278 ľudí a vyše 1300 ďalších utrpelo zranenia, vyplýva z údajov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). Boje tiež podľa OSN vyhnali viac ako 41.000 ľudí z domovov.

Pápež vyzval na evakuáciu utečencov ohrozovaných konfliktom v Líbyi

Koordinátorka OSN pre Líbyu Maria do Valle Ribeirová v súvislosti s pokračujúcimi bojmi o Tripolis, v dôsledku ktorých stadiaľ utiekli tisíce civilistov, varovala pred ďalším zhoršením humanitárnej situácie.

„Pokiaľ bude táto situácia pokračovať, keby už len stagnovala v takejto podobe, môžeme očakávať ďalšie zhoršovanie,“ povedala v nedeľu večer pre agentúru AFP.

Vláda v Tripolise tvrdí, že Haftarove sily zabíjajú civilistov a vyháňajú ich z domov, ničia majetok, využívajú detských vojakov a používajú ťažké delostrelectvo a rakety Grad pri úderoch na obývané oblasti. Požiadala preto svetovú organizáciu o vyšetrovanie.

Môže vás zaujímať

Airbus postaví prvú medziplanetárnu nákladnú loď