Jednou vetou

Haftarove sily popreli zodpovednosť za nálet na centrum pre migrantov v Líbyi

Škody po leteckom nálete na detekčné centrum na predmestí Tripolisu v Tadžúre 3. júla 2019.

FOTO TASR/AP

Líbyjská národná armáda (LNA) vedená poľným maršalom Chalífom Haftarom poprela v stredu zodpovednosť za stredajší nálet na zadržiavacie centrum pre migrantov na predmestí metropoly Tripolis, pri ktorom prišlo o život vyše 40 migrantov. Informovali o tom agentúry AFP a AP.

„Sily (podporujúce Haftara) popierajú zodpovednosť za útok na centrum pre migrantov v Tádžúrá,“ uviedol hovorca LNA Ahmad Musmárí, ktorého citovala agentúra DPA. Z náletu obvinil medzinárodne uznanú vládu líbyjskej národnej jednoty so sídlom v Tripolise, ktorú vedie Fájiz Sarrádž. Musmárí zároveň vyzval Organizáciu Spojených národov (OSN), aby nálet i ďalšie stredajšie útoky, ku ktorým došlo v Líbyi, v spolupráci s LNA vyšetrila, píše agentúra AP.

Menoval pritom nálety pripisované milíciám z Misuráty, pri ktorých zahynuli južne od Tripolisu aj deti. „Toto je teroristická operácia, ktorú vykonávajú tieto milície. My sa zameriavame na legitímne ciele v Tripolise,“ dodal.

Migranti zadržiavaní v Líbyi sa dostali do krížovej paľby a žiadajú o pomoc

Stredajší nálet na zadržiavacie centrum pre migrantov na predmestí líbyjského hlavného mesta Tripolis si podľa misie OSN v Líbyi vyžiadal najmenej 44 obetí a ďalších viac ako 130 zranených. Okrem OSN ho odsúdila EÚ, Africká únia (AÚ) a medzičasom i USA.

USA označili tento útok za „ohavný“ a vyzvali znepriatelené líbyjské strany, aby obnovili rokovania s cieľom ukončiť konflikt.

„Táto tragická a zbytočná strata životov, ktorá zasiahla jednu z najzraniteľnejších skupín obyvateľstva, podčiarkuje naliehavú potrebu, aby všetky líbyjské strany pristúpili na deeskaláciu bojov a vrátili sa k politickému procesu,“ uviedla v stredu Líbyjská vláda z náletu na zadržiavacie centrum, v ktorom žilo 120 migrantov, obvinila práve LNA vedenú Haftarom. Ten má pod kontrolou rozsiahle časti východu a juhu krajiny a začiatkom apríla nariadil ofenzívu na hlavné mesto Tripolis.

Pri nálete na predmestie Tripolisu zahynulo asi 40 ľudí, vláda zaň viní Haftara

Líbya sa zmieta v chaose od pádu dlhoročného vodcu Muammara Kaddáfího v roku 2011. Chalífa Haftar bojuje proti medzinárodne uznanej líbyjskej vláde národnej jednoty, ktorú vedie Fájiz Sarrádž.

Nová eskalácia konfliktu vyvolala obavy, že mierový proces v Líbyi, podporovaný OSN, by mohol úplne zlyhať. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie od vypuknutia bojov o Tripolis – od 4. apríla – prišlo o život viac ako 750 ľudí a ďalších asi 4400 ich bolo zranených.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia