Jednou vetou

Haitský prezident odmietol odstúpiť, protivládne demonštrácie pokračujú

Ilustračné foto

foto: Pixabay.com

Haitský prezident Jovenel Moise prelomil vo štvrtok svoje mlčanie a po viac než týždeň trvajúcich protivládnych demonštráciách, ktoré si vyžiadali najmenej sedem mŕtvych, vyhlásil, že zo svojej funkcie neodstúpi. Informovala o tom agentúra AFP.

„Nenechám krajinu v rukách ozbrojených gangov a drogových priekupníkov,“ povedal vo vopred nahranom vyhlásení, ktoré odvysielala štátna televízia. Prejavu predchádzali násilné zrážky medzi demonštrantami a ozbrojenými zložkami v hlavnom meste Port-au-Prince.

Maduro v rozhovore pre AP pozval Trumpovho vyslanca do Venezuely

Americké ministerstvo zahraničných vecí medzičasom oznámilo, že z Haiti sťahuje všetok svoj personál s rodinnými príslušníkmi, ktorého prítomnosť v krajine nie je nevyhnutná. Zároveň varovalo Američanov pred cestovaním do tejto nepokojmi zmietanej krajiny.

Americká diplomacia to vo svojom štvrtkovom vyhlásení zdôvodnila „rozsiahlymi, násilnými a nepredvídateľnými demonštráciami v Port-au-Prince ako aj inde na Haiti“.

Demonštranti žiadajú odstúpenie prezidenta v súvislosti s korupčným škandálom s dovozom pohonných hmôt z Venezuely ako aj s ďalšími korupčnými kauzami.

Úspešný poľnohospodársky podnikateľ Moise sa v programovom vyhlásení zaviazal stimulovať ekonomiku a vytvoriť nové pracovné miesta.

Totálna hanba. Brexit očami mladých Britov: O čo vlastne ide?

Moise počas svojej volebnej kampane sľúbil „jedlo na každý tanier a peniaze do každého vrecka“. Napriek tomu väčšina Haiťanov zápasí s infláciou, ktorá od prezidentovho zvolenia vo februári 2017 vzrástla o 15 percent.

Chudobná karibská krajina Haiti je závislá na medzinárodnej pomoci od ničivého zemetrasenia v januári 2010. Jej vážne ekonomické problémy zhoršila politická nestabilita, násilnosti a korupcia.

Môže vás zaujímať

Kampane Trumpa a Bidena sa stali terčmi hackerov, tvrdí Google