Jednou vetou

Hamáček overuje informácie o sýrskych deťoch; gréckej vláde poslal list

Predseda ČSSD Jan Hamáček

foto: facebook

Český minister vnútra Jan Hamáček (ČSSD) sa rozhodol overiť si informácie, s ktorými sa z cesty do Grécka vrátila europoslankyňa za stranu KDU-ČSL Michaela Šojdrová.

Tá tvrdí, že v Grécku našla sýrske deti bez sprievodu, ktorým by mohlo Česko poskytnúť dočasnú ochranu.

Hamáček odoslal gréckej vláde list, či je to pravda. „Obrátil som sa na grécku stranu so žiadosťou o potvrdenie informácií, ktoré prezentovala pani Šojdrová,“ povedal Hamáček pre denník Právo.

Macron chce na summite G20 hovoriť so saudskorabským princom o vražde novinára

Odpoveď na svoj list ešte nedostal. Zdôraznil, že list má za cieľ len získať nové informácie, nepadol v ňom žiadny návrh deti prijímať.

Europoslankyňa absolvovala koncom októbra návštevu Grécka, aby sa zoznámila so situáciou sýrskych detí v tamojších utečeneckých táboroch.

Zistila, že v táboroch, ako aj v detských domovoch, sa nachádzajú sýrske siroty i deti bez sprievodu, ktoré by mohli získať dočasnú ochranu v ČR, napísal vo štvrtok spravodajský portál Novinky.cz.

„Nesprevádzaných detí sa v Grécku teraz nachádza 3400, z toho 14 percent predstavujú deti, ktoré pochádzajú zo Sýrie. Detí, ktoré sú mladšie ako 14 rokov, je tu do desať percent,“ povedala Šojdrová pre spravodajský portál Info.cz. Česko pritom uprednostňuje deti do desať rokov.

Takých však podľa Šojdrovej, ktorá sa na nich pýtala gréckej ministerky pre solidaritu Efi Achtsioglovej, v Grécku veľa nie je. „Skôr sú to výnimky. Viac je detí bez sprievodu zo Sýrie do 13 rokov. Tých by malo byť 37. To sú čísla, ktoré vychádzajú z gréckej evidencie,“ dodala Šojdrová.

Proti dohode s Macedónskom protestovali v Solúne stovky stredoškolákov

Europoslankyňa chce záležitosť prerokovať s premiérom Andrejom Babišom (ANO). Termín schôdzky zatiaľ nedostala.

Premiér Babiš sa však dlhodobo stavia proti prijatiu utečencov vrátane detí. Opakuje názor, že Česko má týmto deťom pomáhať priamo v Sýrii, pripomenul portál Novinky.cz.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia