Jednou vetou

Hamas nepovažuje výsledok izraelských volieb za dôležitý

Portrét vysokého predstaviteľa hnutia Hamas Ismáíla Haníju.

Foto: TASR/AP

Vedúci predstaviteľ palestínskeho militantného hnutia Hamas Chálil Hajja označil výsledok izraelských parlamentných volieb za irelevantný. Tvrdí, že medzi izraelskými stranami neexistuje žiaden rozdiel, pretože všetky presadzujú záujmy Izraela ako okupačnej mocnosti, informovala v stredu agentúra AP.

Rakúsky kancelár Kurz zablahoželal Netanjahuovi k výsledku volieb

„Všetky (izraelské) strany sú len rôznymi stranami tej istej mince – mince okupácie,“ uviedol Hajja.

Dodal, že vodcovia Hamasu v Gaze budú pokračovať v snahách o ukončenie izraelskej okupácie palestínskych území a naplnenie národných cieľov Palestínčanov.

Vysokopostavený líder Hamasu Hajja reagoval na predbežné výsledky volieb, z ktorých vyplýva, že Netanjahuova strana Likud získala podobný počet mandátov ako centristická aliancia Modrá a Biela bývalého náčelníka generálneho štábu armády Bennyho Ganca. Avšak Likud má v 120-člennom parlamente spolu so svojimi pravicovými spojencami približne 65 mandátov.

Predvolebná kampaň v Izraeli sa palestínskej otázke a vyhliadkam na mierové rokovania vôbec nevenovala, poznamenala agentúra AP.

Výsledok parlamentných volieb v Izraeli vyvolal obavy Palestínčanov

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v závere kampane prisľúbil anexiu izraelských osád na okupovanom západnom brehu Jordánu (Predjordánsku), čo by bol krok, ktorý by zničil zostávajúce nádeje na palestínsku štátnu suverenitu.

Môže vás zaujímať

Mark Zuckerberg má osobný majetok v hodnote 100 miliárd dolárov