Jednou vetou

Hamas vyzval na vyšetrovanie „izraelského bombardovania civilistov“ v pásme Gazy

Portrét vysokého predstaviteľa hnutia Hamas Ismáíla Haníju.

Foto: TASR/AP

Palestínska fundamentalistická organizácia Hamas vyzvala na medzinárodné vyšetrovanie "zámerných izraelských útokov na civilistov a civilné zariadenia". Informovala o tom v noci na utorok tlačová agentúra DPA.

Katalánsky expremiér Mas má Madridu vrátiť zneužité verejné financie

„Izraelská okupácia prekračuje všetky červené čiary a porušuje všetky medzinárodné dohovory. Ihneď by sa malo vyhlásiť nezávislé vyšetrovanie týchto príšerných izraelských zločinov. Hamas je pripravený poskytnúť všetky dôkazy o zločinoch Izraela proti ľudskosti,“ uviedla vo vyhlásení táto sunnitská organizácia, ktorá kontroluje pásmo Gazy.

Hamas zároveň vyzval OSN, aby obžalovala židovský štát na Medzinárodnom trestnom súde (ICC) v Haagu. Hamas tvrdí, že izraelské stíhačky útočia „len na civilné miesta“, pričom násilie v tejto pobrežnej enkláve eskaluje od nedele. Izrael tvrdí, že Hamas využíva civilistov ako ľudské štíty.

Militanti z Gazy vystrelili v pondelok na Izrael desiatky rakiet a mínometných granátov. Izraelské letectvo reagovalo sériou náletov na pozície militantov z Hamasu a menšej palestínskej militantnej skupiny Islamský džihád.

Hovorca maďarskej vlády vo Viedni: Fidesz sa neobáva, že by ho vylúčili z EPP

Pri bojoch medzi izraelskými silami a palestínskymi militantmi v pásme Gazy prišlo v nedeľu večer o život sedem Palestínčanov a jeden izraelský vojak. Hamas prisľúbil odvetu.

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu sa po nedeľných udalostiach v Gaze rozhodol skrátiť svoju návštevu Paríža a vrátiť sa domov. V pondelok večer bol na stretnutí s ministrom obrany a veliteľom armády.

OSN sa spoločne s Egyptom snaží sprostredkovať ukončenie bojov v pásme Gazy. Uviedol to úrad osobitného koordinátora OSN pre blízkovýchodný mierový proces Nikolaja Mladenova.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia