Harírí oficiálne odvolal svoju rezignáciu na funkciu premiéra

Na archívnej snímke 23. novembra 2017 libanonský premiér Saad Harírí reční na regionálnej bankovej konferencii v Bejrúte

Foto: TASR/AP

Libanonský premiér Saad Harírí v utorok v nadväznosti na zhodu dosiahnutú so súperiacimi politickými stranami oficiálne anuloval svoju demisiu, informovala agentúra AP.

O oficiálnom zrušení rezignácie informoval Harírí v závere rokovania vládneho kabinetu, ktorý sa zišiel prvýkrát od 4. novembra, keď premiér oznámil svoj úmysel rezignovať. Libanon sa od tohto dátumu zmietal v politickom chaose a neistote.

Kabinet v utorok prijal vyhlásenie, v ktorom vyzýva znepriatelené libanonské frakcie a skupiny, aby sa dištancovali od regionálnych konfliktov a medzinárodných záležitostí arabských krajín.

Vojenské angažovanie v Jemene poprel

Harírí stojí v čele koaličnej vlády, ktorej členmi sú aj ministri z libanonského militantného hnutia Hizballáh.

Harírí oznámil demisiu 4. novembra, a to nečakane a zo Saudskej Arábie, pričom libanonské proiránske šiitské hnutie Hizballáh a Irán obvinil z rozpútania sporov v Libanone i v arabskom svete vrátane Sýrie, Iraku a Jemenu. Tvrdil tiež, že sa naňho pripravuje atentát.

Hizballáh svoje vojenské angažovanie sa v Jemene následne poprel. Príslušníci Hizballáhu však bojujú v Sýrii i v Iraku.

Harírí po návrate do Libanonu podmienil svoje zotrvanie vo funkcii splnením svojej požiadavky voči Hizballáhu, od ktorého očakáva, že sa bude držať bokom od konfliktov v regióne.

Môže vás zaujímať

Moslimská skupina má po Johnsonovom víťazstve obavy z islamofóbie