Jednou vetou

Havaj najnovšie zápasí s vláknami vulkanického skla

Láva z krátera sopky Kilauea steká do oceánu pri meste Pahoa v okrese Leilani Estates na Havaji 20. mája 2018

foto: TASR/AP

Havajčania už niekoľko dní nachádzajú na svojom ostrove zhluky dlhých krehkých vlákien vulkanického skla vznikajúceho z lávy zo sopky Kilauea.

Tieto vlákna sú špecifickým typom pyroklastického materiálu, ktorý súvisí s činnosťou lávových fontán pri havajských erupciách. Tento materiál sa poryvmi vetra formuje do dlhých a tenkých vláken – s dĺžkou do dvoch metrov a priemerom 0,5 mm. Pripomínajú chumáče vlasov, a preto sa pre ne vžil aj názor vlasy Pele – podľa bohyne ohňa Pele, ktorá podľa miestnych mýtov žije na sopke Kiluae.

Video: V okolí sopky Kilauea spozorovali „desivé“ modré plamene

Tieto tenké vlákna z veľmi tvrdého skla môžu byť pre obyvateľov ostrova nebezpečné – môžu totiž dráždiť oči i kožu. Úrady preto obyvateľom ostrova odporučili chrániť si oči okuliarmi a tvár rúškami. Vlákna môžu ohroziť aj zvieratá, ak sa im tenučké sklenené „vlasy“ dostanú s rastlinnou potravou do tráviaceho traktu.

Odborníci neodporúčajú ani odstraňovať vlasy Pele zo striech áut alebo z ich skiel, pretože hrozí ich poškodenie.
Vulkán, ktorý začal vybuchovať pred takmer mesiacom, sa nachádza na ostrove Havaj – nazývanom tiež Veľký ostrov, pretože je z ôsmich hlavných Havajských ostrovov najväčší.

Kilauea je jednou z najaktívnejších sopiek na svete. Jej výbuch v roku 1924 usmrtil jedného človeka. Sopka vtedy 17 dní chrlila do vzduchu skaly, popol a prach.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia