Jednou vetou

Maas: Vyvíjaním nátlaku na Irán hrozí regionálna eskalácia

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas.

Foto: TASR

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas varoval, že stratégia Spojených štátov vyvíjať na Irán maximálny nátlak prináša so sebou riziko regionálnej eskalácie. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters.

 „Ak bude vyvíjaný mimoriadny nátlak, nebude to ani jednoduchšie, ani lepšie, ale oveľa nebezpečnejšie a zložitejšie,“ povedal Maas po stretnutí ohľadom jadrovej dohody s Iránom so zástupcami Británie, Francúzska, Nemecka, Ruska, Číny a Iránu. Schôdzka sa konala v pondelok večer popri všeobecnej rozprave Valného zhromaždenia OSN v New Yorku.

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová po tomto stretnutí vyhlásila, že EÚ vytvorí nové platobné kanály na uľahčenie obchodovania s Iránom a na obídenie sankcií uvalených Spojenými štátmi na Teherán.

Le Drian varuje pred „nikdy sa nekončiacou vojnou“

Nový nástroj umožní spoločnostiam obchodovať s Iránom bez toho, aby porušili sankcie Spojených štátov, vrátane tých, ktoré sú uvalené na vývoz ropy, dodala Mogheriniová. Irán – krajina ležiaca na Blízkom východe – patrí k významným vývozcom tejto komodity.

Spojené štáty v auguste znovu zaviedli sankcie voči Teheránu a tieto opatrenia budú trestať okrem iného aj zahraničné spoločnosti obchodujúce s Iránom. Druhé kolo amerických sankcií sa očakáva v novembri a ich cieľom bude získať úplnú kontrolu nad vývozom iránskej ropy.

Môže vás zaujímať

Vo veku 57 rokov zomrela herečka Kelly Preston, manželka Johna Travoltu