Jednou vetou

Heti Világgazdaság: Orbán klame o kresťanskej demokracii

Maďarský premiér a predseda vládnej strany Fidesz Viktor Orbán

foto: TASR/AP

Vláda maďarského premiéra Viktora Orbána zmenila svoju doterajšiu ideológiu, keď namiesto budovania "neliberálnej" demokracie teraz už hlása prípravu "klasickej" kresťanskej demokracie. Pripomenul to vo štvrtok týždenník Heti Világgazdaság, podľa ktorého však Orbánov kabinet v tejto otázke jednoducho klame.


„Nová vláda a Orbán prehlbujú centralizáciu, veľmi dôrazne vyzdvihujú národ a pojem národného štátu,“ konštatuje týždenník a dodáva, že kresťanská demokracia nie je zadobre s nacionalizmom.

Princípom kresťanskej demokracie ale protirečí aj centralizácia a zastrašovanie občianskych organizácií, zdôrazňuje Heti Világgazdaság.

Orbán: Namiesto liberálnej demokracie chceme budovať kresťanskú demokraciu

Nová maďarská vláda bude namiesto liberálnej demokracie budovať modernú kresťanskú demokraciu 21. storočia, povedal vo štvrtok 10. mája v parlamente po zvolení staronový maďarský premiér Viktor Orbán. Ministerský predseda pripomenul, že Maďarsko dosiahlo úspechy aj vďaka tomu, že otvorene hlásalo koniec etapy liberálnej demokracie.

„Liberálna demokracia nebola schopná ochrániť dôstojnosť, slobodu a bezpečnosť ľudí, ale ani zachovať kresťanskú kultúru. Namiesto liberálnej demokracie staviame modernú kresťanskú demokraciu 21. storočia, ktorá ubráni rovnocennosť muža a ženy, tradičný model rodiny, brzdí antisemitizmus, chráni našu kresťanskú kultúru a poskytne šancu pre zachovanie a rozvoj maďarského národa,“ povedal vtedy Orbán.

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia