Jednou vetou

Historické stretnutie. Summit Trump – Kim v Singapure

Americký prezident Donald Trump (vpravo) a severokórejský líder Kim Čong-un si podávajú ruky počas historického stretnutia v Singapure v roku 2018

Foto: TASR

Podanie rúk amerického prezidenta Donalda Trumpa a severokórejského vodcu Kim Čong-una v hoteli Capella na singapurskom ostrove Sentosa odštartovalo o 09.04 h miestneho času (03.04 h SELČ) ich s napätím očakávané stretnutie. Pozrite si fotogalériu na konci článku

Ako prvý prišiel do hotela severokórejský vodca, minútu pred deviatou hodinou dorazila kolóna amerického prezidenta. Obaja lídri sa po podaní rúk otočili ku kamerám a krátko spolu konverzovali. Kim Čong-un vyzeral podľa televízie Sky News strnulo, zatiaľ čo Kim Čong-un pôsobil žoviálne. Trump niekoľkokrát položil Kimovi ruku na jeho pravé plece, resp. sa dotkol jeho pravej ruky.

Čo bolo predmetom podpísanej dohody Trumpa a Kim Čong-una?

Obaja politici potom predniesli krátke vyhlásenia. „Je to pre mňa česť. Budeme mať úžasný vzťah, o tom nepochybujem,“ povedal Trump. Kim prostredníctvom tlmočníka uviedol, že obaja lídri prekonali prekážky „a dnes sme tu“. „To je pravda,“ poznamenal Trump.

Čítajte viac: Trump pri návrate zo summitu s Kimom navštívi vojenské základne

Politici sa následne odobrali na bilaterálne stretnutie, na ktorom majú byť okrem nich len tlmočníci. Toto rokovanie by malo trvať približne 45 minút. Po ňom bude nasledovať rozšírené kolo rokovaní s účasťou ďalších predstaviteľov.

Kim i Trump pricestovali do Singapuru v nedeľu niekoľko hodín po sebe. Americký prezident na otázku novinára, aký má pocit z nadchádzajúceho summitu, po prílete odpovedal: „Veľmi dobrý.“ Vyhlásil tiež, že bude „v priebehu minúty vedieť“, či chce vodca KĽDR rokovať seriózne.

Prečítajte si tiež: Pozrite sa na hotel, kde sa stretnú Kim a Donald. Tu ich nebude nič vyrušovať!

Oficiálna severokórejská tlačová agentúra KCNA pred stretnutím uviedla, že obaja lídri budú viesť rozhovory o „stálom a trvalom mechanizme udržiavania mieru“ na Kórejskom polostrove a ďalších otázkach vzájomného záujmu. Tiež informovala, že Kima sprevádzajú ministri zahraničných vecí a obrany, ako aj jeho sestra Kim Jo-džong.

Fotogaléria

Môže vás zaujímať

Pri lesných požiaroch v Kalifornii zomreli traja ľudia